overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga: Συνέχισαν με νίκες Μπάγερν και Βόλφσμπουργκ

Νίκες για Μπόχουμ και Αρμίνια με συμμετοχή τεσσάρων Ελλήνων, συνέχεια με νίκες για Μπάγερν και Βόλφσμπουργκ.

Με ένα γκολ του Λέον Γκορέτσκα στα μισά του πρώτου μέρους και άλλο ένα του Λεβαντόσφκσι στο δεύτερο μέρος, οι Βαυαροί έφτασαν σε ένα εύκολο «τρίποντο» και επικράτησαν με 2-1 της Φράιμπουργκ, φτάνοντας στους 40 βαθμούς.

Η ομάδα του Νάγκελσμαν είχε τον απόλυτο έλεγχο από το πρώτο κιόλας λεπτό, ωστόσο δεν είχε την κλασική της ευκαιρία. Εν τέλει κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να πάρει το προβάδισμα στο 30ο λεπτό, χάρη στον Λέον Γκορέτσκα.

Οι Βαυαροί… καθάρισαν την υπόθεση με τον Ρόμπερτο Λεβαντόφσκι στο 75ο λεπτό, μετά από ασίστ του Σανέ. Το μόνο που κατάφερε η Φράιμπουργκ, ήταν να μειώσει στις καθυστερήσεις και να διαμορφώσει το τελικό 2-1 με τον Χαμπέρερ.

Η Βόλφσμπουργκ επικράτησε με 1-0 της Άουγκσμπουργκ στη  Volkswagen Arena για την ενδέκατη αγωνιστική της Bundesliga με χρυσό σκόρερ τον καυτό Ενμεντσά που πέτυχε το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο 14ο λεπτό με καρφωτή κεφαλιά μετά από σέντρα του Οτάβιο.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεσαν έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Ζεκιρί και Βάργκας αλλά οι «λύκοι» κράτησαν το προβάδισμα και  πήραν τη μεγάλη νίκη.

Στις υπόλοιπες αναμετρήσεις, η Αρμίνια έκανε την έκπληξη και νίκησε μέσα στη Στουτγκάρδη με 1-0. Ο Ζεμπάστιαν Βασιλειάδης άρχισε βασικός και έπαιξε για μία ώρα, ενώ ο Στέφανος Καπίνο ήταν στον πάγκο των νικητών, ενώ για τους ηττημένους ο Ντίνος Μαυροπάνος ήταν τραυματίας.

Νίκη πανηγύρισαν ακόμα δυο Έλληνες, ο Βασίλης Λαμπρόπουλος (έπαιξε σε όλο το παιχνίδι) και ο Κώστας Σταφυλίδης (έπαιξε για 76 λεπτά) της Μπόχουμ, με 2-0 απέναντι στη Χόφενχαϊμ.