overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga – Γκέλαρε η Μπάγερν κόντρα στην Μάινς, ένας Χάαλαντ δεν είναι αρκετός

Η Μπάγερν συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις και αυτή την φορά σκόνταψε κόντρα στην Μάιντς, ενώ η Ντόρτμουντ έχασε 3-4 από την Μπόχουμ του Σταφυλίδη.

Μάιντς – Μπάγερν 3-1

Η Μπάγερν η οποία έχει κατακτήσει και μαθηματικά το πρωτάθλημα έχει ρίξει πολύ την απόδοση της. Οι Βαυαροί ταξίδεψαν στο Μάιντς και ηττήθηκαν με 3-1 από την τοπική ομάδα. Παρά το γεγονός ότι ο προπονητής της Μπάγερν δεν έκανε εκτεταμένο ροτέισιον η ομάδα του παρουσίασε ένα κακό πρόσωπο.

Η Μάιντς είχε με διαφορά τις περισσότερες ευκαιρίες, 24 συγκεκριμένα, έναντι 4 που είχαν οι φιλοξενούμενοι.  Η κατοχή ήταν βέβαια στα πόδια των παικτών του Νάγκελζμαν. Η γηπεδούχος ομάδα οφείλει την νίκη της σε μεγάλο βαθμό στο δυνατό της ξεκίνημα. Η ομάδα του Σβένσον άνοιξε στο σκορ στο 18 με τον Μπούρκαρτ. Η Μάινς δεν πήρε το πόδι από το γκάζι και έκανε το 2-0 στο 27 με τον Ντιακατέ. Η Μπάγερν επέστρεψε στο παιχνίδι με τον Πολωνό αρχησκόρερ, ο οποίος είχε για άλλη μια φορά απάντηση. Το τελικό όμως 3-1 για την Μάιντς έγραψε ο Μπαριέρο στο 57 και προσγείωσε άσχημα τους Βαυαρούς.

Ντόρτμουντ – Μπόχουμ 3-4

Στο παιχνίδι της Βεστφαλίας η Μπόχουμ έκανε ακόμα πιο δυνατό ξεκίνημα με αντίπαλο την Ντόρτμουντ. Η Μπόχουμ αγωνιζόταν χωρίς τον Σταφυλίδη ο οποίος ήταν τιμωρημένος. Ο Πόλτερ ήταν ο παίκτης ο οποίος άνοιξε το σκορ 3 λεπτά μετά την σέντρα και στο 8ο λεπτό ο Χόλτμαν πάγωσε ολοκληρωτικά το γήπεδο της Ντόρτμουντ κάνοντας το 0-2.

Η γηπεδούχος Ντόρτμουντ βέβαια δεν άργησε να βρει τα πατήματα της καθώς μείωσε στο 18 με εύστοχο πέναλτι του Χάαλαντ. Η ισοφάριση δεν άργησε να έρθει καθώς ο Νορβηγός σκόραρε και δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα στο 30’.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με την Ντόρτμουντ να ψάχνει την ανατροπή. Αυτή δεν άργησε να έρθει καθώς στο 62’  ο Χάαλαντ έκανε χατ- τρικ μετά από ασίστ του Ρόις. Στο 81ο λεπτό ο Λοκαντία έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 3-3. Ενώ το τελικό χτύπημα ήρθε από τον Πάντοβιτς στο 85’ με πέναλτι και πάγωσε το Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.