overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga: Έπιασε κορυφή η Λειψία, βαθμολογικές «ανάσες» για Κολωνία και Φράιμπουργκ

Η Λειψία μπόρεσε να βρεθεί – έστω και προσωρινά – στην κορυφή της βαθμολογίας, ενώ σπουδαία αποτελέσματα πέτυχαν οι Κολωνία και Φράιμπουργκ

Η Λειψία μπόρεσε να επικρατήσει με σχετική άνεση της Βέρντερ Βρέμης με 2-0 και κατόρθωσε να φτάσει στην κορυφή της βαθμολογίας, αναμένοντας τις αναμετρήσεις των Μπάγερν Μονάχου και Μπάγερ Λεβερκούζεν. Παράλληλα, η Κολωνία επικράτησε με 1-0 εκτός έδρας της Μάιντζ και πήρε σπουδαία βαθμολογική «ανάσα», ενώ το ίδιο έκανε και η Φράιμπουργκ, αφού νίκησε  εντός έδρας με 2-0 την Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Στη «Ρεντ Μπουλ Αρίνα», η ζυγαριά είχε αρχίσε να γέρνει από την πλευρά των γηπεδούχων από το πρώτο κιόλας μέρος, με τους Σάμπιτζερ (πεν.) και Όλμο στο 26ο και 41ο λεπτό αντίστοιχα να δίνουν προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα τους. Η Λειψία, ήταν ανώτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και μπόρεσε να πάρει το πολύτιμο τρίποντο χωρίς να «ιδρώσει» ιδιαίτερα, απέναντι στην όχι και τόσο ανταγωνιστική Βέρντερ.

Όσον αφορά τη «μάχη» στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας, στο «Στσβάρζβαλντ Στάντιον» της Φράιμπουργκ, ο Γκρίφο ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 79ο λεπτό της συνάντησης, ενώ ο Γιούνγκ έγραψε το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις. Μάλιστα, το σκορ θα μπορούσε κάλλιστα να ήταν αρκετά μεγαλύτερο, αφού οι γηπεδούχοι είχαν μπόλικες καλές στιγμές στον αγώνα.

Στην «Όπελ Αρίνα», η Κολωνία επικράτησε της Μάιντζ με 1-0 και μπόρεσε και εκείνη να παραμείνει πάνω από την επίκινδυνη ζώνη της βαθμολογίας. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ρέτσμπεκαϊ στο 55ο λεπτό, ενώ η Κολωνία είχε πετύχει και τέρμα στο πρώτο μέρος με τον Οζκάν, ωστόσο το VAR εντόπισε οφσάιντ και ακυρώθηκε. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Ντούντα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 76ο λεπτό.

Τέλος, στο Μεχέγκλαντπαχ, η τοπική Γκλάντμπαχ και η Χέρτα Βερολίνου μοιράστηκαν από ένα βαθμό, με το τελικό 1-1 να φαίνεται πώς αφήνει ιδιαίτερα ικανοποιημένους τους πρωτευουσιάνους. Ο Γκεντουζί έκανε το 0-1 στο 47ο λεπτό για την Χέρτα, ενώ ο Εμπολό στο 70ο λεπτό κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, με τα Πουλάρια να είναι αρκετά καλύτερα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.