overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga: Δυσκολεύτηκε η Μπάγερν, «καθάρισε» ο Χούμελς για την Ντόρτμουντ

Πλούσιο ποδοσφαιρικό θεάμα στα γήπεδα της Γερμανίας.

Η πρωτοπόρος Μπάγερν Μονάχου, αν και δυσκολεύτηκε κατόρθωσε να επικρατήσει στο ματς με την Κολωνία του Δημήτρη Λημνιού με 2-1 εκτός έδρας, ενώ νίκες πανηγύρισαν Ντόρτμουντ και Άουγκσμπουργκ κόντρα σε Αρμίνια Μπίλεφελντ και Μάιντζ αντίστοιχα. Στο 1-1 έμειναν Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και Βέρντερ Βρέμης στη “Κόμερτζμπανκ Αρίνα”.

Κολωνία 1-2 Μπάγερν Μονάχου:

Οι Βαυαροί ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μίλερ στο 13′, ενώ είχαν και μερικές ακόμη ευκαιρίες να διευρύνουν το προβάδισμά τους, με τους Μίλερ, Κίμιχ και Γκνάμπρι. Ο Γερμανός εξτρέμ, ήταν εκείνος ο οποίος έγραψε το 2-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με όμορφο τελείωμα, κλειδώνοντας τη νίκη για την ομάδα του. Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά, ωστόσο το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 1-2 με τον Ντρέξλερ στο 82ο λεπτό.

Συνθέσεις:

Κολωνία: Χορν, Βολφ, Μπορνό, Τζίχος, Χορν (59′ Κάτερμπαχ), Σκιρί (59′ Τίλαμν), Οζκάν, Λημνιός (59′ Ντρέξλερ), Ντούντα, Γιάκομπς, Άντερσον (79′ Αροκοντάρε)

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Σαρ, Μπόατενγκ, Ζούλε, Σαρ, Κίμιχ, Χάβι Μαρτίνεθ (79′ Αλάμπα), Μίλερ, Γκνάμπρι (90+1′ Μαρκ Ρόκα), Σανέ (63′ Ντάγκλας Κόστα), Τσούπο-Μότινγκ (63′ Ζίρκζε)

Αρμίνια Μπίλεφελντ 0-2 Ντόρτμουντ:

Η Ντόρτμουντ, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό 2-0 και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ματς Χούμελς, κατάφερε να πάρει το τρίποντο στην έδρα της Αρμίνια. Στο πρώτο μέρος, απείλησε αρκετές φορές, με τις δύο μεγαλύτερες ευκαιρίες να πέφτουν στα πόδια των Σάντσο και Ακαντζί, οι οποίοι όμως δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Τη μπάλα στα δίχτυα κατάφερε να στείλει στο 53ο λεπτό ο Ματς Χούμελς με κοντινή προβολή, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Σάντσο. Μάλιστα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 69ο λεπτό είχε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, το οποίο όμως κατάφερε να πραγματοποιήσει στο 71′ με καρφωτή κεφαλιά. Η Ντόρτμουντ, βρίσκεται μαζί με την Μπάγερν στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

Συνθέσεις:

Αρμίνια Μπίλεφελντ: Ορτέγκα, Πίπερ, Φαν Ντε Χόορ (83′ Γιαμπό), Νίλσον, Μπρούνερ (64′ Κόρδοβα), Πριτλ, Λουκόκι, Ντόαν (64′ Έντμουντσον), Χάρτελ, Κλος, Σίπλοκ (64′ Μπέχρεντ)

Ντόρτμουντ: Μπίρκι, Μενιέ, Χούμελς (86′ Πίστσεκ), Ακάνζι, Πάσλακ, Μπέλιγχαμ, Ντιλέινι (82′ Βίτσελ), Σάντσο (75′ Ρέινα), Μπραντ, Αζάρ (82′ Ρεϊνέρ), Ρόις (75′ Γκερέιρο)

Άουγκσμπουργκ 3-1 Μάιντζ:

Έπειτα από 3 συνεχόμενες απώλειες, η Άουγκσμπουργκ κατάφερε να επανέλθει στις νίκες. Το σκορ άνοιξε στο 40ο λεπτό ο Βάργκας με εντυπωσιακό ανάποδο ψαλίδι, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Η Μάιντζ, κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με ωραίο τέρμα του Ονισίβο στο 64′, ωστόσο με δύο γκολ του Χαν (80′, 90+1′) η Άουγκσμπουργκ μπόρεσε να φύγει από το γήπεδο με το τρίποντο.

Συνθέσεις:

Άουγκσμπουργκ: Γκίκεβιτς, Γκουβελόου, Ουντοκάι, Ιάγκο, Φράμπεργκερ, Βάργκας, Κρουέθο, Στρομπλ, Καλιτζούρι, Χαν, Γκρέγκοριτς

Μάιντζ: Ζέντερ, Νιακάτε, Κίλιαν, Τζούστε, Μπροσίνσκι, Μαλόγκ, Λάτζα, Μποέτιους, Οζτουνάλι, Κουάισον, Ματέτα

Άινταχτ Φρανκφούρτης 1-1 Βέρντερ Βρέμης:

Στη 3η της συνεχόμενη ισοπαλία και, μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-1) έφτασε η Βέρντερ Βρέμης, μένοντας στο 1-1 με την Άιντραχτ. Οι γηπεδούχοι, προηγήθηκαν στο 34ο λεπτό με τον Καμάντα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με χρήση VAR για οφσάιντ. Το σκορ τελικά άνοιξε στο 54ο λεπτό, με τον Σάρζεντ να κάνει το 1-0 για την Βέρντερ, με ψύχραιμο πλασέ. Ωστόσο, το προβάδισμα δεν έμεινε για πολύ στους φιλοξενούμενους, αφού ο Αντρέ Σίλβα διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 65′, με κοντινό πλασέ.

Συνθέσεις:

Άινταχτ Φρανκφούρτης: Τραπ, Χασέμπε, Χίντερεγκερ, Αμπραχαμ, Ιλσάνκερ, Ρόντε, Ζούμπερ, Καμάντα, Σίλβα, Ντοστ, Τουρέ

Βέρντερ Βρέμης: Παβλένκα, Βελίκοβιτς, Μοϊσάντερ, Φριντλ, Έγκεσταϊν, Γκρος, Μπορμ, Τσονγκ, Μπίτενκουρτ, Σάρτζεντ, Γκεμπρισιλασί