overfm.gr | Bundesliga | Bundesliga – «Αστεράτη» Λεβερκούζεν, γαϊτανάκι η 4η θέση

Το 4-2 της Μπάγερ Λεβερκούζεν απέναντι στην Χόφενχαϊμ, εξασφάλισε το εισιτήριο για το Champions League της επόμενης σεζόν. Χαμός για την 4η θέση.

Η Bundesliga οδεύει προς το τέλος της, καθώς βρισκόμαστε στην 33η αγωνιστική και προτελευταία της σεζόν. Η Μπάγερ Λεβερκούζεν εξασφάλισε μια θέση στο Champions League της επόμενης περιόδου και εδραιώθηκε στην τριάδα με 61 βαθμούς.

Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να προηγηθούν με τον Ρούτερ στο 22′. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Σικ έφερε το ματς στα ίσια. Η Χοφενχάϊμ πέρασε και πάλι μπροστά με τον Καντέραμπεκ στο 36′. Μέσα σε 18 λεπτά, Ντιαμπί (73′), Σικ (76′) και Αλάριο (90+1′) ανέλαβαν να ισοπεδώσουν την Χόφενχαϊμ.

Ανοικτή είναι και η υπόθεση της 4ης θέσης. Η Φράιμπουργκ γνώρισε την συντριβή από την Ουνιόν Βερολίνου και πλέον νιώθει την καυτή ανάσα της Λειψίας. Παρέμεινε 4η με 55 βαθμούς. Στον αντίποδα τελεσίδικη θα πρέπει να είναι η συμμετοχή της Ουνιόν Βερολίνου καθώς τερμάτισε έκτη.

Το σκορ άνοιξε ο Πρέμελ στο 11΄ για την Ουνιόν. Αργότερα το γκολ του Χέλερ ακυρώθηκε από το VAR. ο Μπέκερ έκανε το 2-0 στο 41′, με τον ίδιο να πετυχαίνει και δεύτερο τέρμα στο 61′. Μείωσε ο Χέλερ στο 61 και ο Σέφερεέκανε το τελικό 4-1 στο 90′.

Η Ντόρτμουντ πέρασε εύκολα με 3-1 από την (ήδη υποβιβασμένη) Γκρόιτερ Φίρτ. Μπράντ με δύο τέρματα και Πάσλακ τα γκολ για τους Βεστφαλούς. Μείωσε προσωρινά ο Νγκανγκαμ.