overfm.gr | Super League 1 | Bόλος για Ευρώπη πέρασε από την Λιβαδειά

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Βόλος επί του Λεβαδειακού με 3-0 μέσα στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση.

Σημαντική νικη πέτυχε ο Βόλος με 3-0 επί του Λεβαδειακού μέσα στο Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς με αποτέλεσμα να ανέβει στην πέμπτη θέση κι να καλοβλέπει τις θέσεις που οδηγεί στην Ευρώπη. Οι γηπεδούχοι με αυτήν την ήττα παρέμειναν στην προτελευταία θέση με 13 βαθμούς. Σε ένα παιχνίδι που οι φιλοξενούμενοι ηταν σαφώς καλύτεροι δημιουργώντας ευκαιρίες και φτάνοντας στην νίκη στην επανάληψη με την ομάδα από την Λιβαδειά να μην απειλεί σχεδόν σε κανένα σημείο του αγώνα.

Οι νεοφώτιστοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και έχουν αναλάβει την πρωτοβουλία των κινήσεων με τους «Βολιώτες» να προσπαθούν να χτυπήσουν με αντεπιθέσεις. Ενώ στην συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε στο 28′ σε μια από τις αντεπιθέσεις τους οι «Θεσσαλοί» με τον Τσιρίνο να κανει το σουτ και την μπάλα να κοντράρει και να περνάει πάνω από τα δοκάρια. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα ειχε ένα σουτ μέσα από την μικρή περιοχή με τον Στογιάνοβιτς να μπλοκάρει. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα έχουν πάρει μέτρα και μετά τις δυο ευκαιρίες που δημιούργησαν με τον Τσιρίνο έχουν πάρει τα ηνία του ματς. Αποτέλεσμα ήταν να περιορίσουν σε παθητικό ρόλο τους «Βοιωτούς» και να πάνε με το μηδέν στα αποδυτηρια.

Στην επανάληψη το τέμπο του αγώνα έπεσε με τις δυο ομάδες να επιδίδονται σε παθητικό ποδόσφαιρο. Τακτική τύπου φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό τον Γιάννη. Και ενώ περνούσαν τα λεπτά στο 61′ σε ταχύτατη αντεπίθεση του Βόλου ο Κούτσιας πάσαρε στον Πιρές και από κοντά έκανε το 0-1. Πριν καλά καλά συνέλθουν από το σοκ του γκολ οι «Βοιωτοί» παθαίνουν και δεύτερο. Στο 69′ σε σέντρα του Άλχο ο Ντέλετιτς έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Στογιάνοβιτς και έκανε το 0-2. Ο Λεβαδειακός προσπάθησε να βγει μπροστά και να μειώσει το συντομότερο δυνατόν και δυο λεπτά αργότερα ο Σαχπεκίδης νικήθηκε σε τετ α τετ από τον Κλέιμαν. Και ενώ περνούσαν τα λεπτά και ο Βόλος είχε το παιχνίδι στα μέτρα του στο 90′ ήρθε το κερασάκι στην τούρτα με τον Καρτάλη να βρίσκει τον Κούτσια και αυτός με ωραίο τελείωμα έκανε το τελικό 3-0 δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στην νίκη της ομάδας του.

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Στογιάνοβιτς, Τσάπρας, Βινίσιους, Τζημόπουλος(64′ Χαβιέρ), Βήχος, Παναγιώτου, Μεχία, Νταμπό, Βρακάς, Λούα Λούα(57′ Σαχπεκίδης), Γερεμέγεφ(64′ Νίκας).

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Σι, Γκάτζι, Λούνα, Πιρές, Τσίρινος(80′ Καρτάλης), Ντέλετιτς(88′ Πίρινεν), Κούτσιας.