overfm.gr | La Liga | Bαλένθια σε κίνδυνο

Σε μπελάδες για τα καλά έχει μπει η Βαλένθια η οποία υπέστη την ήττα από την Χιρόνα με 1-0 στο «Μοντιλίβι» και βρίσκεται μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Η Χιρόνα επικράτησε με 1-0 της Βαλένθια στο «Μοντιλίβι» με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν σε περιπέτειες καθώς βρίσκεται στην 16η θέση και μόλις έναν βαθμό πάνω από την ζώνη του υποβιβασμού.

Στο 14’ το σουτ του Λίνο έξυσε το δοκάρι της Τζιρόνα και στο 17’ ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι σε προσπάθεια του Αλέις Γκαρσία. Στο αμέσως επόμενο λεπτό είχαν δοκάρι οι «Καταλανοί» σε κεφαλιά του Καστεγιάνος ενώ στο 23′ ο Μούσα σούταρε διαγώνια με τον Γκατσανίγκα να λέει όχι. Στο 34ο λεπτό ο Μαμαρντασβίλι είπε όχι σε σουτ του Μπόρχα Γκαρσία και στο 36’ η Βαλένθια έφυγε στην κόντρα αλλά ο Λίνο αστόχησε για εκατοστά. Οι γηπεδούχοι στο 41′ έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Μπόρχα Γκαρσία και Αλέις Γκαρσία.

Στο 63′ ο Ρικέλμε έκανε το γύρισμα και ο Μπόρχα Γκαρσία από το πέναλτι έγραψε το 1-0 για την Χιρόνα. Στο 85’ ο Μαμαρντασβίλι πραγματοποίησε μεγάλη διπλή επέμβαση σε σουτ των Ρικέλμε και Στουάνι ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ερέρα έχασε απίθανη ευκαιρία για το 2-0.

ΤΖΙΡΟΝΑ: Γκατσανίγκα, Εσπινόσα, Μπουένο, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ, Μπόρχα Γκαρσία (77’ Γιανχέλ Ερέρα), Βαλέρι, Αλέιχ Γκαρσία, Ρομέου, Τόνι Βίγια (62’ Ρικέλμε), Μαρτίν (77’ Τσιχανκόβ), Καστεγιάνος (62’ Στουάνι)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Μαμαρντασβίλι, Φουλκιέ, Γκαγιά, Λάτο (83’ Βάσκεθ), Τσέμερτ, Γκιγιαμόν (78’ Ντούρο), Οζκατσάρ, Αλμέιδα, Μούσα (78’ Μορίμπα), Καβάνι, Λίνο (77’ Μάρκος Αντρέ)