overfm.gr | Super League 1 | Aυτή ναι ήταν Μπάγερν

Μετά από πολύ καιρό η Μπάγερν εμφανίστηκε πολύ δυνατή κι επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 4-2 μέσα στην «Βολκσβάγκεν Αρίνα».

Έπρεπε να φτάσουμε στην τέταρτη αγωνιστική στο 2023 για να κάνει η Μπάγερν την πρώτη της νίκη. Οι πρωταθλητές Γερμανίας επικράτησαν με 4-2 της Βόλφσμπουργκ στην «Βολκσβάγκεν Αρίνα» και παρέμειναν στην κορυφή του πρωταθλήματος.

Στο 9′ ο Κομάν έκανε σέντρα για να βρει τον Μιλερ αλλά κατά τύχη κατέληξε η μπάλα στα δίχτυα για το 0-1. Επτά λεπτά αργότερα ο Κανσέλο έκανε την σέντρα και ο Κομάν σούαρε με τη μια για το 0-2 και το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Τρία λεπτά αργότερα ο Κίμιχ εκτέλεσε το φάουλ και ο Μίλερ με κεφαλια έγραψε το 0-3 σε ένα ονειρικό πρώτο 20λεπτο. Ο Γκορέτσκα στο 25′ έχασε ευκαιρία για το 0-4.

Δέκα λεπτά πριν τα 45′, η Βόλφσμπουργκ βγήκε στην επίθεση, ο Σβάνμπεργκ έπιασε το σουτ, υποχρεώνοντας τον Ζόμερ σε απόκρουση και, τελικά, στο 44′, οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ, με τον Καμίνσκι, ο οποίος είχε περάσει αλλαγή στο μισάωρο. Ο Πολωνός ακραίος φορ νίκησε τον Ζόμερ και μείωσε σε 1-3.

Στο 54′ οι «Βαυαροί» έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κίμιχ με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι «λύκοι» δεν εκμεταλλεύτηκαν το αιθμητικό πλεονέκτημα και απεναντλιας δέχτηκαν και γκολ στο 73′ σε ατομική ενέργεια του Μουσιάλα που έκανε το 1-4. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Ανόβερο ήταν να μειώσει σε 2-4 με τον Σβάνμπεργκ στο 82′.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κάστελς, Μπακού, Μπορνό, Λακρουά (30′ Καμίνσκι), Φαν Ντε Φεν, Οτάβιο (66′ Παρέδες), Ενμετσά, Άρνολντ (74′ Γκέρχαρντ), Σβάνμπεργκ, Βίμερ (66′ Μαρμούς), Βιντ (74′ Λούκας Ενμετσά)

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ: Ζόμερ, Κανσέλο (78′ Μπλιντ), Παβάρ, Ντε Λιχτ, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Σανέ (60′ Τελ), Μουσιάλα (78′ Βάνερ), Κομάν (55′ Γκνάμπρι), Μίλερ (60′ Στάνισιτς)