overfm.gr | Euro 2021 | Αυστρία – Βόρεια Μακεδονία 3-1: Ζορίστηκε, αλλά νίκησε η Αυστρία

Λάινερ, Γκρέγκοριτς και Αρναούτοβιτς πέτυχαν τα γκολ της δύσκολης νίκης με 3-1 της Αυστίας απέναντι στην Βόρεια Μακεδονία η οποία είχε ισοφαρίσει με τον Πάντεφ.

Μπορεί κάποιος όταν αντικρίσει το 3-1 να σκεφτεί πως η Αυστρία νίκησε εύκολο, αλλά στην πράξη τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Η ομάδα του Φόντα ήταν συνολικά καλύτερη, είχε περισσότερες ευκαιρίες στο παιχνίδι και μπορεί να αγχώθηκε, ωστόσο στο τέλος κατάφερε να πάρει το τρίποντο της νίκης.

Στο 18ο λεπτό η Αυστρία έκανε το 1-0, όταν ο δεξιός μπακ-χαφ της ομάδας Λάινερ, έκανε ένα τρομερό τελείωμα για να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού στο παιχνίδι.

Μάλιστα αυτό το τέρμα περισσότερο ήταν μια κίνηση επιθετικού, πατά ενός παίκτη το κέντρου. Και παρά αυτό το προβάδισμα υπέρ της η Αυστρία δεν μπόρεσε να κρατήσει το σκορ με αποτέλεσμα σε μια λάθος εκτίμηση των αμυντικών της να έρθει η ισοφάριση. Συγκεκριμένα ο Πάντεφ εκμεταλλεύτηκε τα πολλά λάθη των Αυστριακών με αποτέλεσμα να κάνει το 1-1 και να πετύχει το πρώτο γκολ της χώρας του σε τελική φάση Euro.

Όπως ήταν λογικό το συγκεκριμένο τέρμα πανηγυρίστηκε έξαλα από τους φίλους της ομάδας στις κερκίδες. Με αυτόν τον τρόπο τα πρώτα 45 λεπτά έληξαν με τις δυο ομάδες να βρίσκονται στο 1-1. Ωστόσο στην επανάληψη η Αυστρία… σοβαρεύτηκε και με τις αλλαγές του Φόντα αν και ζορίστηκε κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη.

Πρώτα ο Γκρέγκοριτς στο 78 και στην συνέχεια ο Αρναούτοβιτς στο 89 πέτυχαν τα γκολ που έδωσαν τη νίκη στην ομάδα τους και συνάμα τους τρείς βαθμούς.