overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Αυστρία – Δανία 1-2: 2/2 στο Nations League με γκολάρα Στρίγκερ (vid)

Η Δανία απέδρασε με το διπλό από την Αυστρία (1-2) και βρίσκεται στην κορυφή του πρώτου ομίλου της League A του Nations League.

Προελαύνει στο Nations League η Δανία. Έπειτα από τεράστιο διπλό επί της κατόχου του Μουντιάλ Γαλλίας, έριξε στο κανναβάτσο και την Αυστρία, κάνοντας το 2/2. Η αναμέτρηση, ξεκίνησε με καθυστέρηση μιάμισης ώρας, λόγω διακοπή του ρεύματος στο γήπεδο. Έτσι η σέντρα έγινε στις 23:15 με τις δύο ομάδες παρά την μεγάλη καθυστέρηση να προσφέρουν μια χορταστική αναμέτρηση στους φίλους του ποδοσφαίρου.

Η Δανία ήταν αυτή, η οποία ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, χάρη σε ωραίο πλασέ εντός περιοχής του Χόιμπιεργκ. Η ομάδα του Κάσπερ Χιούλμαντ με σχετική ευκολία κράτησε το 0-1 έως τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με την Αυστρία να μην μπορεί να βρει αρκετούς ελεύθερους χώρους για να γίνει απειλητική.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Ραλφ Ράγκνινκ ανέβασε στροφές και πίεση για να φτάσει στην ισοφάριση. Η επιθετική υπεροχή απέδωσε καρπούς στο 67’ όταν έπειτα από ασυνεννοησία της άμυνας της Δανίας και του Σμάιχελ, ο Αρναούτοβιτς τροφοδότησε τον Σλάγκερ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 1-1. Τρία λεπτά αργότερα η Δανία έφτασε μια ανάσα από το 1-2 με το σουτ του Έρικσεν να σταματάει στο δοκάρι. Στο 74’ ήταν η σειρά της Αυστρίας να γίνει απειλητική με τον Αρναούτοβιτς να περνάει τον Σμάιχελ αλλά το σουτ του με το αριστερό να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Δανού τερματοφύλακα. Και ενώ όλα έδειχνα ισοπαλία ο Στρίγκερ με ένα τρομερό σουτ λίγο έξω από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 1-2, χαρίζοντας τη νίκη στη Δανία.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας  στο Facebook. στο Twitter. στο Instagram. στο Youtube. στο TikTok.