overfm.gr | Euroleague | Αχ αυτή η αστοχία

Η μεγάλη αστοχία του Παναθηναϊκού στοίχησε την ευκαιρία να πάρει την νίκη με αποτελεσμα η Ρεάλ Μαδρίτης να κερδίσει με 71-68 στο ΟΑΚΑ.

Μπορεί αμυντικά να τα πήγε καταπληκτικά , αλλά στον επιθετικό τομέα ο Παναθηναϊκός ήταν κακός με την αστοχία να έχει την τιμητική του και αυτο του στοίχησε την νίκη την οποία πήρε η Ρεάλ Μαδρίτης με 71-68 στο ΟΑΚΑ. Τα ποσοστά ήταν συγκεκριμένα 11/21 βολές,  15/40 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Κορυφαίος για τους «πράσινους» ήταν ο Γουίλιαμς με 15 πόντους.

Στα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι βρέθηκαν κοντά στο σκορ (9-10) αλλά η είσοδος του Χεζόνια από τον πάγκο έφερε τους Ισπανούς στο +8 (13-21) στο 7′. Όμως ο Άντριους με συνεχόμενους πόντους έφερε την διαφορά στο καλάθι (19-21) και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-23.

Με σερί 4-0 στις αρχές του δεύτερου δεκαλέπτου το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 26-23. Στην συνέχεια με δυο τρίποντα ο Ντεκ έδωσε το προβάδισμα στους υπερπρωταθλητές Ισπανίας με 26-29 ενώ τα χαμένα αμυντικά ριμπάουντ την έστειλαν στο +4 (28-32), στο 16’. Με δυο σερί τρίποντα των Πονίτκα και Γουίλιαμς ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά με 34-32 και στην συνέχεια το ματς ήταν ντέρμπι και εν τέλη η Ρεάλ πήγε με βραχεία κεφαλή στα αποδυτήρια (37-38).

Ο Μούσα έκανε την διαφορά για τους φιλοξενούμενους (41-45) αλλά ο Γουίλιαμς έκανε την αντεπίθεση για το +3 (48-45). Με τον Κοζερ μπροστάρη η ισπανική ομάδα έκανε 7-0 σερί και πέρασε μπροστα με 48-52 και έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 51-54. Στην τέταρτη περίοδο ο Παναθηναϊκός κόλλησε επιθετικά με αποτέλεσμα η Ρεάλ να ξεφύγει με 7 (55-62) στο 34′. Όμως οι παίκτες του Ράντονιτς δεν έιπαν την τελευταία τους λέξη και με τον Λι έκαναν 8-0 σερί και πέρασαν μπροστά με 63-62. Δυστυχώς με δυο τρίποντα των Μούσα και Γιουλ η διαφορά πήγε στους 6 με 65-71 στα 47” ενώ ο Λι με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό 68-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 37-38, 51-54, 68-71