overfm.gr | Τένις | Australian Open: Πρόκριση για Παπαμιχαήλ, αποκλεισμός για Γραμματικοπούλου

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ κατάφερε να κερδίσει στα προκριματικά του Australian Open, ενώ η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου γνώρισε την ήττα

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, μετά απο 73 λεπτά παιχνιδιού, επικράτησε με 2-0 σετ (6-1,6-0) της Ρέκα Λούκα Γιάνι για τον 1ο προκριματικό γύρο του Australian Open, σημειώνοντας την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Με τον τρόπο αυτό, η Ελληνίδα τενίστρια σφράγισε την πρόκριση για τον 2ο προκριματικό γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σέρβα, Όλγα Ντανίλοβιτς.

Αντίθετα, η Βαλεντίνη Γραμματικοπούλου, σε 70 λεπτά αγώνα, γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-2, 6-1 ) απο την Μαρίνα Μπασόλ Ριμπέρα για τον 1ο προκριματικό γύρο του Australian Open και αποκλείστηκε.

Για τη Γραμματικοπούλου, αυτός ήταν ο 2ος σερί αποκλεισμός στην πρώτη φάση των προκριματικών του Australian Open σε σύνολο 5 συμμετοχών, καθώς είχαν προηγηθεί τρεις σερί προκρίσεις (2017, 2018, 2019) στον 2ο προκριματικό γύρο.