overfm.gr | Super League 1 | Ατρόμητος – Βόλος 1-0: Ιδανικό «αντίο» για τον Ούμπιδες

Με νίκη αποχαιρέτησε ο Ατρόμητος το φετινό πρωτάθλημα, αφού επιβλήθηκε στο Περιστέρι του Βόλου με 1-0 σκορ, χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ούμπιδες στο 62′.

Ο αρχηγός του Ατρόμητου είχε ανακοινώσει ότι θα σταματήσει το ποδόσφαιρο κι έτσι έκλεισε ιδανικά την καριέρα του ως ποδοσφαιριστής και πλέον ετοιμάζεται να αναλάβει κάποιο πόστο στην ΠΑΕ.

Οι δύο αντίπαλοι επαιζαν σε ένα ματς – αγγαρεία, οπότε ήταν φυσιολογικό να λείπει το πάθος αφού δεν υπήρχε και κίνητρο.

ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ:

Αρχηγού Αρχηγού παρόντος, πάσα αρχή παυσάτω. Ο Χαβιέ Ούμπιδες έπειτα από 12 σεζόν στο ελληνικό πρωτάθλημα, τις οκτών εκ των οποίων στον Ατρόμητο, έκλεισε μια ιδανική καριέρα στην πορεία της οποίας αναδείχθηκε σε σύμβολο της ομάδας του Περιστερίου και η σημερινή ημέρα ήταν δική του. Το γκολ που σημείωσε ήταν απλά το επιστέγασμα μιας σχέσης σεβασμού και αγάπης ανάμεσα σε ομάδα και παίκτη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Παπαδόπουλος στο δεύτερο μέρος χρειάστηκε να κάνει κάποιες επεμβάσεις πριν δεχτεί το γκολ από τα 11 βήματα.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Σκληρό να το πεις για μια φάση, αλλά όταν αυτή σημαδεύει τον αγώνα, τότε το χέρι που έκανε ο Γκρίλο, το δικαιολογεί…

FACE TO FACE

Σε ένα ματς χωρίς κανένα βαθμολογικό ενδιαφέρον, οι δύο ομάδες παρατάχθηκαν με σκοπό περισσότερο να προφυλαχθούν για τη νέα σεζόν, παρά για να βάλουν τα… πόδια τους στη φωτιά.

Υπό αυτές τις συνθήκες ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος στο ξεκίνημα του αγώνα αλλά δεν είχε τις ευκαιρίες να απειλήσει, ενώ όσο το ματς πήγαινε προς την ανάπυλα οι Βολιώτες ανέβασαν τις στροφές και είχαν την καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου με τον Μπαρτόλο να χάνει το κοντρόλ την ώρα που έβγαινε σε τετ α τετ.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ζεστοί με τον Μπαριέντος να αστοχεί σε σουτ στο 48′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις ευκαιρίες στο 60′ με τον Παπαδόπουλος να δείχνει τα αντανακλαστικά του στην προβολή του Ραμπέγιο.

Δύο λεπτά αργότερα κρίθηκε το ματς, με το πέναλτι που έκανε ο Γκρίλο βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι στην περιοχή και την εκτέλεση του Ούμπιδες για το 1-0. Ο αρχηγός στο ημίχρονο είχε βραβευτεί, ενώ στο τελευταίο λεπτό που έγινε αλλαγή, ξέσπασε σε κλάματα.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης – Αθανασίου (83′ Γκαλβάο), Νταβιώτης (69’ λ. τρ. Νάτσος), Γούτας, Στρούγγης – Σάλομον, Ούμπιδες (90’+1′ Οικονομίδης) – Ραμπέγιο (69’ Μουνίθ), Ενσικουλού (69’ Χριστοδουλόπουλος), Γιακουμάκης – Μανούσος

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Παπαδόπουλος – Λογάρας (63’ Τέκιο), Φεράρι, Μήτογλου, Γκρίλο – Τσοκάνης, Μπαριέντος (87′ Σάντσες) – Ντεντάκης (58’ Κρητικός), Μπαρτόλο, Μπουένο – Κιάκος (46’ Ριένστρα)