overfm.gr | Κύπελλο Ελλάδας | Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 2-3 : ΠΑΣ… για πρόκριση στο «Περιστέρι» (vids-pic)

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη καθάρισε το ματς μέσα σε 13 λεπτά και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επικράτησε με 3-2 στην έδρα του Ατρόμητου για την ρεβάνς της 6ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι «Ηπειρώτες» κατάφεραν να καθαρίσουν το ματς μέσα σε 13 λεπτά με τα νικητήρια τέρματα να τα σημειώνουν οι Νάουμετς,Μιλιτσεάνου και Σάλιακας.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

ΚΑΘΑΡΙΣΕ ΤΟ ΜΑΤΣ ΜΕΣΑ 13 ΛΕΠΤΑ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα χάρη στο πολύ καλό σύστημα που είχε φτιάξει ο προπονητής της ομάδας Αργύρης Γιαννίκης, κατάφερε να πετύχει τέρματα μέσα σε 13 λεπτά. Οι «Γιαννιώτες» προηγήθηκαν στο σκορ με τον Νάουμεντς στο 3΄. Στην συνέχεια οι «Ηπειρώτες» διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μιλιτσεάνου να κάνει το 2-0 στο 7΄. Επιπλέον πέντε λεπτά αργότερα ο Σάλιακας έκανε το 3-0 σφραγίζοντας την πρόκριση για την ομάδα του.

Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΚΑΝΑΝΤΙ ΚΑΙ ΤΟ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΥ

Ο προπονητής του Ατρόμητου Νταμίρ Κάναντι έχοντας δει την ομάδα του να έχει δεχτεί μόλις τρία τέρματα, αναγκάστηκε να αλλάξει την τακτική του αντικαθιστώντας  τον Οικονομίδη στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αυστριακός τεχνικός έβαλε στον αγωνιστικό τον Κωτσόπουλο, με τον 23χρονο λίγα λεπτά αργότερα (28΄) να μειώνει σε 3-1 για τους «Περιστεριώτες».

ΟΙ ΔΥΟ ΧΑΜΕΝΕΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ ΤΟΥ ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ Γιάννινα εξακολουθούσε να παίζει με τον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες του Αργύρη Γιάννικη να χάνουν τεράστια ευκαιρία να πετύχουν και τέταρτο τέρμα στο 34΄, με το σουτ του Παμλίδη να μπλοκάρετε από τον Μανδά. Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Μιλιτσεάνου δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα στο 39΄ με το σκορ να παραμένει στο 3-1.

ΧΩΡΙΣ ΡΥΘΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟ 60 ΚΑΙ Η ΧΑΜΕΝΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΜΠΡΕΝΕΡ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο αγώνας δεν είχε τόσο πολύ ρυθμό. Στο 50΄οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν και πάλι τα αντίπαλα καρέ, με το σουτ του Ελευθεριάδη όμως να μπλοκάρεται και πάλι από τον πορτιέρε των «Περιστεριωτών». Επιπλέον, στο 71΄ο Καρτάλης πάσαρε εύστοχα στον Μπρένερ, με τον παίκτη των «Γιαννιωτών» στην συνέχεια να μην μπορεί να κάνει το 4-1 έπειτα από πλασέ που έκανε από την μεγάλη περιοχή.

Ο ΚΩΤΣΟΠΟΥΛΟΣ ΠΕΤΥΧΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΤΕΡΜΑ

Με την συμπλήρωση του 80λεπτου ο Ατρόμητος μείωσε στο σκορ με τον Κωτσόπουλο, με το σκόρερ του πρώτου τέρματα να βρίσκει δίχτυα έπειτα από εύστοχη κεφαλιά. Μάλιστα λίγα λεπτά αργότερα οι «Περιστεριώτες» έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν ισοφαρίσουν σε 3-3 με την ευκαιρία να την χάνει και πάλι ο Κωτσόπουλος. Από εκεί και ύστερα το σκορ παρέμεινε 3-2 με την ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει εκείνη την πρόκριση για την επόμενη φάση.

ΑΛΛΑΓΕΣ

Ατρόμητος: 23΄Κωτσόπουλος (Οικονομίδης), 46΄Γούτας (Χαρίσης),  46΄Μάτιτς (Ράμπεγιο), 56΄Σόλομον (Νάτσος),  78΄Νταβιώτης (Γκαλβάο)

ΠΑΣ Γιάννινα: 58΄Καρτάλης (Μιλντσεάνου) 58΄Μπρέμερ (Ελευθεριάδης) 75΄Λώλης (Νάουμεντς), 84΄Πανουργιάς (Παμλίδης)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ  65΄Μπρένερ (ΠΑΣ Γιάννινα), Πίρσμαν 74΄

ΔΙΑIΤΗΤΕΣ  Φωτιάς (διαιτητής σύνδεσμος Πέλλας), Νατσίοπουλος (βοηθός σύνδεσμος Μακεδονίας), Σινιοράκης (βοηθός σύνδεσμος Χανίων), Καραντώνης (τέταρτος σύνδεσμος Δυτικής Αττικής)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ

Ατρόμητος: Χριστοδουλόπουλος (λόγους τακτικής), Μανούσος (λόγους τακτικής), Γιαννιώτης (τραυματίας), Γκάλο (αποθεραπεία)

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Ντομίγκεζ, Κριζμάν, Σιόντης, Γιαννίκογλου, Τριάδης

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗ

ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 2-2:

Σκόρερ: 24΄Μουνίθ (Ατρόμητος), 34΄Ελευθεριάδης (ΠΑΣ Γιάννινα εύστοχη εκτέλεση πέναλτι), 44΄Γούτας (Ατρόμητος), 68΄Λέο (ΠΑΣ Γιάννινα)

ΟΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ

Η παράδοση είναι υπέρ του Ατρόμητου, με την ομάδα του Νταμίρ Κάναντι στα τελευταία πέντε παιχνίδια με τον ΠΑΣ Γιάννινα να μετρά 3 νίκες, μια ισοπαλία και μια ήττα

31 Ιανουαρίου 2021 ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 0-1 (20η αγωνιστική Super League) (Μουνίθ 5΄)

21 Ιανουαρίου 2021 ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 2-2 (πρώτος αγώνας 6η φάσης του κυπέλλου Ελλάδος) (24΄Μουνίθ, 34΄Ελευθεριάδης, 44΄Γούτας, 68΄Λέο

31 Οκτωβρίου 2020 Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2 (7η αγωνιστική Super League) (37΄Ελευθεριάδης, 70΄Κάργας)

20 Αυγούστου 2020 Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 3-0 (φιλική αναμέτρηση) (17΄Ακάγιεβ, 51΄ Βέλιος πέναλτι, 77΄Ράμπελο)

16 Φεβρουαρίου 2019 ΠΑΣ Γιάννινα-Ατρόμητος 0-2 (21η αγωνιστική Super League  (12΄Κουλούρης, 50΄Ουάρντα)

Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ

Ατρόμητος: Η ομάδα του Ατρόμητου στους τελευταίους πέντε αγώνες μετρά μια νίκη, 2 ισοπαλίες και δύο ήττες

ΠΑΣ Γιάννινα: Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη  στους τελευταίους πέντε αγώνες μετρά 3 ήττες, μια ισοπαλία και μια νίκη

ΟΙ ΕΝΤΕΚΑΔΕΣ

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μανδάς, Γκαλβάο, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Νάτσος, Οικονομίδης, Ούμπιδες, Χαρίσης, Ράμπεγιο, Μουνίθ, Εντοβόντζι

Αναπληρωματικοί: Θεοδωράκης, Γούτας, Αθανασίου, Σόλομον, Νταβιώτης, Αγκάγιεβ, Γιακουμάκης, Κωτσόπουλος, Μάτιτς

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Σάλιακας, Παντελάκης, Πίρσμαν, Κάστρο, Λιάσος, Νάουμεντς, Ελευθεριάδης, Παμλίδης, Μιλιτσεανου

Αναπληρωματικοί: Αθανασίου, Πήλιος, Οικονομόπουλος, Πανουργιάς, Λώλης, Καρτάλης, Μπρένερ, Μπαπτιστε, Γροσδάνης

ΕΠΟΜΕΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Σάββατο 6 Φεβρουαρίου Ατρόμητος-Παναθηναϊκός 19:30 (21η αγωνιστική)

Δευτέρα 8 Φεβρουαρίου Παναιτωλικός-ΠΑΣ Γιάννινα 19:30 (21η αγωνιστική)

ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ SUPER LEAGUE

Ατρόμητος: Οι «Περιστεριώτες» μετρούν συνολικά 25 βαθμούς σε 20 παιχνίδια έχοντας 19 γκολ στο ενεργητικό τους και μόλις 25 τέρματα στο παθητικό τους

ΠΑΣ Γιάννινα: Οι «Γιαννιώτες» μετρούν συνολικά 18 βαθμούς σε 20 αναμετρήσεις έχοντας 18 γκολ στο ενεργητικό τους και μόλις 23 τέρματα στο παθητικό τους