overfm.gr | Super League 1 | Ατρόμητος-ΠΑΣ Γιάννινα 0-2: Σπουδαίο διπλό για τους Γιαννιώτες

Με πρωταγωνιστές τους Ελευθεριάδη και Κάργα.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα κέρδισε με 2-0 τον Ατρόμητο στο δημοτικό στάδιο του Περιστερίου «Άγγελος Ράμφος» για την 7η αγωνιστική της Super League Interwetten χάρη στα δύο γκολ που πέτυχαν οι Ελευθεριάδης και Κάργας στο 37’ και στο 70΄. Με το τρίποντο αυτό οι «Γιαννιώτες» βρίσκονται στην 7η θέση της βαθμολογίας με 8 βαθμούς, ενώ οι «Περιστεριώτες» έπεσαν στην 8η θέση έχοντας του ίδιους πόντους.

ο αγώνας

Η ομάδα του Ατρομήτου παρατάχθηκε με ένα  3-4-3 παίζοντας μπροστά οι Χριστοδουλόπουλος, Μανούσος και Κωτσόπουλος. Αντίθετα ο ΠΑΣ Γιάννινα αγωνίστηκε με ένα 4-4-2, με τον Λεό και τον Παλμίδη να βρίσκονται στην κορυφή της επίθεσης. Ο Ατρόμητος ήταν απειλητικός από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Μανούσο να επιχειρεί μακρινό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα να πηγαίνει στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι κάνοντας το δικό τους παιχνίδι έχασαν κι άλλη ευκαιρία για να προηγηθούν έπειτα από χαμένη κεφαλιά του Κωτσόπουλου στο 15’.

Με την συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, ο ΠΑΣ Γιάννινα πήγε να  πετύχει αυτογκόλ στο 34’ με τον τερματοφύλακα Λευτέρη Χουτεσιώτη να σώζει τη φάση. Στη συνέχεια οι  «Γιαννιώτες» άνοιξαν το σκορ στο 37΄με τον Ελευθεριάδη. Ωστόσο η φάση ελέγχθηκε από το VAR με τον διαιτητή Γκορτσίλα να μετρά κανονικά το γκολ. Η ομάδα του Γιαννίκη προσπάθησε να πετύχει και δεύτερο τέρμα λίγο πριν την λήξει του πρώτου ημιχρόνου, με το Σάλιακα να κάνει άστοχο σουτ από τα δεξιά της μεγάλης περιοχής στο 43’.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, o Νταμίρ Κάναντι έκανε δύο αλλαγές βάζοντας τους Τομάσεβιτς και Σάλαμον. Παρ΄όλα αυτά δεν κατάφερε να κάνει κάτι αφού οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Κάργα στο 70΄.