overfm.gr | Super League 1 | Ατρόμητος – Ιωνικός 0-1 – «Διπλό» στο Περιστέρι και στην 1η θέση των playouts οι «κυανόλευκοι»

Με μια γκολάρα του Αίας Άοσμαν ο Ιωνικός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και ανέβηκε στην 1η θέση των playouts της Super League 1.

Τρένο δίχως φρένο είναι στα playouts της Super League, ο Ιωνικός. Η ομάδα του Δημήτρη Σπανού πέρασε αλώβητη από το Περιστέρι, νικώντας 1-0 τον Ατρόμητο και αναρριχήθηκε στην 1η θέση του γκρουπ υποβιβασμού. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Αίας Άοσμαν, με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο ματς με διάθεση για να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την καλύτερη, όταν ο Ρομαό έδιωξε στην γραμμή το πλασέ του Κουλούρη.

Ο Έλληνας επιθετικός ήταν πολύ καλός στο ματς και λίγο αργότερα σκόραρε. Τελικά το γκολ του ακυρώθηκε, καθώς η μπάλα είχε βρει στο χέρι του. Όλη αυτή η κινητικότητα υπήρξε μόλις στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Μετά έπεσε ο ρυθμός και το ημίχρονο έφτασε στο τέλος του.

Η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου βρήκε τον Ιωνικό να πολύ αλλαγμένο. Ο Δημήτρης Σπανός πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τους Άοσμαν και Τουράμ. Αμφότεροι βελτίωσαν την ομάδα της Νίκαιας και ο πρώτο ήταν αυτός που την έβαλε μπρστά στο σκορ.

Συγκεκριμένα, στο 68΄ ο Άοσμαν με μία εξαιρετική εκτέλεση φάουλ έβαλε την μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου. Μετά το γκολ που τους έβαλε πίσω στο σκορ, οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και δημιούργησαν ευκαιρίες. Καλύτερη από αυτές στο 76΄, όπου ο Κουλούρης αστοχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Από την στιγμή που ο Ατρόμητος δεν σκόραρε τότε, δεν το κατάφερε ποτέ.