overfm.gr | Super League 1 | Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης 1-1: Αλληλοεξουδετέρωση στο Περιστέρι [vids]

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης: Ισοπαλία στο Περιστέρι, στην αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής των play out, σ’ ένα ματς που κρίθηκε μέσα σε τρία λεπτά.

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν Ατρόμητος και Απόλλων Σμύρνης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των φετινών play out της Super League. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν πρώτοι τέρμα, όμως η γρήγορη αντίδραση των Περιστεριωτών έφερε το ματς στα ίσα.

• Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ισοφάριση από τον Γιώργο Μανούσο, τρία λεπτά μετά από το γκολ του Απόλλωνα.

• ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ

Ο Γιώργος Μανούσος. Ο Έλληνας επιθετικός πέτυχε το γκολ της ισοφάρισης, ενώ πρωταγωνίστησε σε όλες τις επικίνδυνες φάσεις του Ατρόμητου. Παράλληλα, με τον σημερινό αγώνα, ο 33χρονος συμπλήρωσε τα 302 ματς στην καριέρα του.

• ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ

Ο Μπεντινέλι. Ο αρχηγός του Απόλλωνα, μέχρι να γίνει αλλαγή, ήταν από τους πιο ποιοτικούς παίκτες της «ελαφράς ταξιαρχίας».

• ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Δεν υπήρξε κάποιος παίκτης που να «πλήγωσε» την ομάδα του.

• ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ

Μια πολύ καλή διαιτησία από τον κ. Μανούχο.

• FACE TO FACE

Στο πρώτο μισό του αγώνα οι δύο ομάδες λειτούργησαν εξαιρετικά στην αμυντική τους γραμμή, με αποτέλεσμα να εξουδετερώνει η μία την άλλη. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες ανοίχτηκαν περισσότερα, καθώς έψαχναν αμφότερες το γκολ, όμως η ισορροπία σε γενικές γραμμές δεν χαθηκε.

• ΤΟ ΜΑΤΣ

Σε πολύ χαμηλούς ρυθμούς κύλησε το πρώτο ημίχρονο. Από την μία ο Απόλλων σε γενικές γραμμές κρατούσε την κατοχή της μπάλας, ενώ ο Ατρόμητος από πλευράς του προσπαθούσε να πιέσει ψηλά στην αντίπαλη άμυνα. Οι δύο ομάδες εξουδετέρωσαν η μία την άλλη και συνεπώς καμία αξιόλογη τελική ευκαιρία δεν σημειώθηκε.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ήρθε και το γκολ για τον Απόλλωνα. Στο 49ο λεπτό ο Φατιόν βρήκε χώρο έξω από την περιοχή, δεν δίστασε να σουτάρει, νίκησε τον Μανδά και έγραψε έτσι το 0-1.

Η απάντηση του Ατρόμητου ήταν άμεση. Δύο λεπτά αργότερα ο Μανούσος πλάσαρε τον Βέρχουλστ από δύσκολη γωνία, με το τέρμα αρχικά να μην μετρά. Έπειτα όμως από την εξέταση της φάσης από το VAR, φάνηκε πως ο αρχηγός των Περιστεριωτών δεν ήταν εκτεθειμένος και συνεπώς το γκολ μέτρησε κανονικά (1-1).

Μπορεί το πρώτο ημίχρονο να ξεχάστηκε σχετικά εύκολα, όμως ο ρυθμός του δεύτερου σαρανταπενταλέπτου είχε ανεβεί σε μεγάλο βαθμό. Οι γηπεδούχοι έπειτα από το γκολ της ισοφάρισης ήταν αρκετά πιο κινητικοί, με πρωταγωνιστή κυρίως τον Γιώργο Μανούσο.

Στο 73’ ο Έλληνας επιθετικός διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, έπειτα από μια μονομαχία με τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Πράγματι υπήρξε αντικανονική επαφή του Βέρχουλστ στον Μανούσο, όμως ο αρχηγός των γηπεδούχων ήταν σε θέση οφσάιντ (η φάση ελέγχθηκε από το VAR).

Ατρόμητος (Παντείδης): Μανδάς, Τομάσεβιτς, Μαυρομάτης, Γούτας, Γκάλο, Σάλομον, Μουνίθ (Ούμπιδες 64’), Χαρίσης (Νάτσος 78’), Χριστοδουλόπουλος (Αγκάγιεφ 46’), Ενσικούλου, Μανούσος (Κωτσόπουλος 78’)

Απόλλων Σμύρνης (Χάβος): Βέρχουλστ, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Χουχούμης, Κολ, Φατιόν, Σλίβκα, Μπεντινέλι (Φερνάντεθ 83’), Τσιλούλης (Μουνιέ 76’), Ντάουντα (Ιωαννίδης 76’)

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας) Βοηθοί: Ψαρρής (Ζακύνθου), Κόλλιας (Ηπείρου) Τέταρτος: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες κάρτες: Μπεντινέλι 67’, Ούμπιδες 86’