overfm.gr | Τένις | ATP Βιέννης: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς

Ο Τσιτσιπάς στρέφει, πλέον, το ενδιαφέρον του στο Paris Masters που ξεκινάει στις 2/11.

Στον 2ο γύρο  ολοκληρώθηκε η πορεία του Στέφανου Τσιτσιπά στο Vienna Open, καθώς ηττήθηκε από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ με 7-6 (5), 4-6, 3-6. Ο Έλληνας τενίστας πλέον στρέφει το ενδιαφέρον του στο Paris Masters που ξεκινάει την Δευτέρα 2 Νοεμβρίου.

Ήττα με συγκλονιστική ανατροπή για τον Στέφανο, ο οποίος έχασε την ενέργειά του μετά το τάι μπρέικ του 1ου σετ, εξαιτίας του τραυματισμού του. Ο Βούλγαρος, Νο20 στην παγκόσμια κατάταξη, θα αναμετρηθεί την Παρασκευή με με τον Ντανιέλ Έβανς (που είχε κερδίσει νωρίτερα τον Γιούρι Ροντιόνοφ με 2-0 σετ) για μια θέση στους “4”.

Με αυτή τη νίκη, ο 30χρονος Βούλγαρος πήρε εκδίκηση από τον Τσιτσιπά για τη φετινή ήττα στο Roland Garros και έκανε τρία breaks σε ένα εξαιρετικά γρήγορο παιχνίδι.

Το εναρκτήριο σετ κρίθηκε στο tie break.Ο Τσιτσιπάς πραγματοποίησε μια φοβερή ανατροπή, αφού βρέθηκε να χάνει με 0-5 και με εφτά σερί κερδισμένους πόντους πήρε το προβάδισμα στα σετ.

Στο 2ο και στο 3ο σετ, ο Βούλγαρος κατάφερε και έφτασε στην ισοφάριση. Συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό, ο Ντίμι έκανε ένα ακόμη break στο ίδιο σημείο του καθοριστικού σετ (3-2) και αφού έσωσε δύo break points του Νο5 παγκοσμίως Τσιτσιπά, πήρε το παιχνίδι με νέο break στο τελευταίο game του αγώνα.