overfm.gr | ΣΠΟΡ | ATP Finals: Θέλει επανάληψη του περυσινού θριάμβου ο Μεντβέντεφ

Σε μόλις 80 λεπτά «καθάρισε» τον Ρούντ και περιμένει αντίπαλο… στον τελικό

Αποφασισμένος να υπερασπιστεί τον τίτλο που είχε κατακτήσει πέρυσι είναι ο Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο οποίος χρειάστηκε 80 λεπτά για να «καθαρίσει» με 2-0 τον Κάσπερ Ρούντ και με την 9η συνεχόμενη νίκη του στο τουρνουά, προκρίθηκε πανηγυρικά στον τελικό των ATP Finals, που διεξάγεται στο Τορίνο. Ο Ρώσος, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, δε συνάντησε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι στον Νορβηγό και με χαρακτηριστική άνεση (κυρίως στο 2ο σετ), έφτασε στη νίκη και, πλέον, περιμένει να μάθει τον αντίπαλό του στον αυριανό (Κυριακή) τελικό.

Μόλις 10 πόντους (συνολικά) παραχώρησε στο σερβίς του ο Μεντβέντεφ, τελειώνοντας τον αγώνα χάνοντας μόλις έναν στο 2ο σερβίς (13/14), με τους κερδισμένους πόντους στο πρώτο να φτάνει  το ποσοστό του 68% (23/34). Με τη σημερινή νίκη του,  ο Ρώσος τενίστας έφτασε τις 9 σερί στη διοργάνωση. Κατά σειρά έχει επικρατήσει (στο Λονδίνο) επί των Ζβέρεφ, Τζόκοβιτς, Σβάρτσμαν, Ναδάλ, Τιμ και στο Τορίνο επί των Χουρκάτς, Ζβέρεφ, Σίνερ και Ρούντ.

Αργότερα σήμερα (Σάββατο, 22:00) το βράδυ είναι προγραμματισμένος ο δεύτερος ημιτελικός ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και στον Αλεξάντερ Ζβέρεφ.