overfm.gr | ΣΠΟΡ | ATP Finals: Ο Μεντβέντεφ πήρε το…όπλο του

ATP Finals: Νίκησε και πάλι τον Ζβέρεφ με 2-1 σετ

Ο πρωταθλητής των ATP Finals, Ντανιίλ Μεντβέντεφ συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του στο εφετινό τουρνουά, καθώς σήμερα (Τρίτη, 16/11), μπορεί να δυσκολεύθηκε με αντίπαλο τον Αλεξάντερ Zβέρεφ, αλλά τον νίκησε με 2-1 σετ (6-3, 6-7(3), 7-6(6), μετά από έναν συγκλονιστικό αγώνα για το 2ο γκρουπ.

Ο Μεντβέντεφ είχε ξεκινήσει με νίκη κόντρα στον Χούμπερτ Χουρκάτς, ενώ ο Ζβέρεφ δεν χρειάστηκε να αγωνιστεί την Κυριακή (14/11) κόντρα στον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι, ο οποίος αποχώρησε εν μέσω του αγώνα,  λόγω τραυματισμού κι αποσύρθηκε από το τουρνουά σήμερα (Τρίτη,16/11).

Ο Ρώσος πρωταθλητής, Νο 2 στην παγκόσμια κατάταξη, που κατέκτησε το πρώτο Grand Slam της καριέρας του (US Open) την εφετινή σεζόν, προηγήθηκε με 3-0 games στο πρώτο σετ, δείχνοντας πως θα έφτανε με άνεση στην 5h σερί νίκη του επί του Ζβέρεφ.

Ο Γερμανός με όπλο το σερβίς του (13 άσοι), «επέστρεψε» στον αγώνα και πήρε το δεύτερο σετ στο τάι μπρέικ. Στο τρίτο σετ οι δύο αθλητές υπερασπίστηκαν μέχρι τέλους το σερβίς του, φτάνοντας ως το τάι μπρέικ. Ο Ζβέρεφ έσωσε δύο ματς-μπολ, αλλά στο τρίτο το backhand του δεν πέρασε το φιλέ, χαρίζοντας μετά από αγώνα 2 ωρών και 35 λεπτών, την 7η σερί νίκη του Μεντβέντεφ σε ATP Finals.