overfm.gr | ΣΠΟΡ | ATP Finals: Με νίκη η πρεμιέρα του Μεντβέντεφ

ATP Finals: Δυσκολεύθηκε και έχασε το πρώτο σετ ο Ρώσος

Με νίκη του Ντανιίλ Μεντβέντεφ άρχισε στο Τορίνο ATP Finals. Ο Ρώσος, κάτοχος του τίτλου από την περυσινή χρονιά και Νο2 στην παγκόσμια κατάταξη, χρειάστηκε να «ιδρώσει» για να καταβάλλει τον αντίπαλό του, τον πρωτοεμφανιζόμενο Χούμπερτ Χουρκάζ.

Ο Πολωνός κατάφερε και πήρε το πρώτο σετ στο τάι-μπρέικ και έβαλε δύσκολα,  αλλά στη συνέχεια ο νικητής του US Open ανέβασε την απόδοσή του και έκανε την ανατροπή, φτάνοντας στη νίκη με 6-7 (5), 6-3, 6-4, σε αγώνα που διήρκησε δύο ώρες και ένα λεπτό!

Οι δύο τενίστες μετέχουν στον «κόκκινο» όμιλο, μαζί με τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ και τον Ιταλό Ματέο Μπερετίνι, που αναμετρώνται αργότερα. Ο «δικός μας» Στέφανος Τσιτσιπάς έχει κληρωθεί στον «πράσινο» όμιλο, οι αγώνες του οποίου αρχίζουν αύριο (15/11), με τον Έλληνα πρωταθλητή να έχει πρώτο αντίπαλο τον τον Ρώσο Αντρέι Ρούμπλεφ.