overfm.gr | ΣΠΟΡ | ATP Finals: «Έκλεισε» η τετράδα με Ρουντ [pics]

Ο Νορβηγός επικράτησε του Ρούμπλεφ με 2-1 σετ (2-6, 7-5, 7-6) πραγματοποιώντας μια επική ανατροπή και θα κληθεί πλέον να κάνει την τεράστια έκπληξη απέναντι στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ στα ημιτελικά.

Ο Κάσπερ Ρουντ συνεχίζει να εντυπωσιάζει. Μετά τη νίκη του απέναντι στον Κάμερον Νόρι την Τετάρτη (17/11) που αντικατέστησε τον Στέφανο Τσιτσιπά, επικράτησε και του Αντρέι Ρούμπλεφ την Παρασκευή (19/11), εξασφαλίζοντας έτσι το εισιτήριο για τα ημιτελικά των ATP Finals, χάρις σε μια επική ανατροπή (2-6, 7-5, 7-6).

Ο Νορβηγός τερμάτισε έτσι δεύτερος στον όμιλο του, πίσω από τον Νόβακ Τζόκοβιτς. Πλέον στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει τον Ντανιίλ Μεντβέντεφ. Τζόκοβιτς – Ζβέρεφ θυμίζουμε είναι ο έτερος ημιτελικός.

Ο Νορβηγός μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, αλλά και να βρέθηκε με μπρέικ πίσω και στα επόμενα δύο, ωστόσο κατάφερε να βρει λύσεις στο σερβίς του Ρούμπλεφ και κυρίως να παρουσιάσει  ένα επιθετικό πρόσωπο, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με 39 winners, ενώ είχε και 14 άσους, όσους και ο Ρούμπλεφ, σε ένα ματς διάρκειας 2.5 ωρών.

Το ματς

Ο Ρώσος έδειχνε δυνατότερος για ενάμισι περίπου σετ, καθώς έκανε τα 3 πρώτα μπρέικ του παιχνιδιού. Κέρδισε άνετα το 1ο σετ, στο οποίο προηγήθηκε με 5-1 και είχε ευκαιρίες για να το «κλείσει» και στο 6-1, αλλά τελικά το έκανε στο 8ο γκέιμ, ενώ στο 2ο σετ έκανε ένα μπρέικ νωρίς και προηγήθηκε με 2-1.

Ο Ρουντ κατάφερε να απαντήσει άμεσα στο μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 2-2, σε ένα πολύ καθοριστικό σημείο του αγώνα, αφού μπορούσε να χάσει τελείως την επαφή με το σκορ. Αργότερα και οι δυο έχασαν ευκαιρίες, με τον Νορβηγό τελικά να κάνει νέο μπρέικ στο 12ο γκέιμ και να κερδίζει το σετ με 7-5.

Στο 3ο σετ ο Ρούμπλεφ ήταν εκείνος που προηγήθηκε πρώτος με μπρέικ, στο 3-2, αλλά και πάλι ο Ρουντ είχε άμεση απάντηση και ισοφάρισε σε 3-3. Ο Νορβηγός έσβησε σε πολύ κρίσιμο σημείο και ένα μπρέικ πόιντ, για να κρατήσει το σερβίς του στο 11ο γκέιμ και να κάνει το υπέρ του 6-5. Το σετ πήγε σε τάι μπρέικ και εκεί ο Ρουντ από το 4-2 διατηρήθηκε μπροστά έως το τέλος, για να «σφραγίσει» την τεράστια νίκη στο 2ο ματς πόιντ του, κάνοντας το 7-5 στο τάι μπρέικ, έπειτα από 2 ώρες και 23 λεπτά συνολικού αγώνα.