overfm.gr | Τένις | ATP Finals: Αντίο με ψηλά το κεφάλι ο Ρούμπλεφ

Ο Αντρέι Ρούμπλεφ επικράτησε του Ντόμινικ Τιμ με 2-0 σετ (6-2, 7-5) και αποχαιρέτησε με ψηλά το κεφάλι το ATP Finals 2020 του Λονδίνου.

Με νίκη στην τελευταία αγωνιστική των ομίλων, κόντρα στον πρωτοπόρο του London 2020, Ντόμινικ Τιμ, είπε αντίο στο ATP Finals ο Αντρέι Ρούμπλεφ. Ο Ρώσος κέρδισε με 6-2, 7-5 τον αντίπαλό του και ολοκλήρωσε με 2 ήττες και μία νίκη τις υποχρεώσεις του στο κορυφαίο τουρνουά των «8» καλύτερων της χρονιάς.

Το νούμερο 8 της παγκόσμιας κατάταξης, ήταν πιο συγκεντρωμένος και αποτελεσματικός από τον Αυστριακό και δίκαια νίκησε, γεγονός που θα του δώσει επιπλέον 200 ATP βαθμούς. Ο 27χρονος Τιμ, νούμερο 3 στην παγκόσμια κατάταξη, δεν έδειξε διάθεση να πιεστεί και βρέθηκε γρήγορα πίσω στο σκορ με 6-2, 3-1.

Στα μέσα του δευτέρου σετ, ο Αυστριακός προσπάθησε να φέρει τα πάνω κάτω, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει σε 4-4 games, με τον Ρούμπλεφ να κάνει ένα ακόμη break στο 11ο game (6-5) και να σερβίρει στη συνέχεια για τη νίκη, σε έναν αγώνα που κράτησε 1 ώρα και 15 λεπτά.