overfm.gr | La Liga | Ατλέτικο – Οσασούνα 1-0: Λύτρωση με Φελίπε στο 87′ [vds]

Η Ατλέτικο τα χρειάστηκε απέναντι στην Οσασούνα, όμως ένα γκολ του Φελίπε στο τέλος της έδωσε τη νίκη με 1-0 στη Μαδρίτη για τη La Liga.

Με κεφαλιά του Φελίπε στο 87’ από εκτέλεση κόρνερ του Καράσκο, η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε 1-0 της Οσασούνα και εκμεταλλεύθηκε την απώλειας της Σεβίλλης.

Η Ατλέτικο όδευε προς την τέταρτη ισοπαλία σε πέντε αγώνες της La Liga, όμως βρήκε ένα γκολ από τον Φελίπε στο 87′ και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με 1-0 απέναντι στην Οσασούνα για τη 14η αγωνιστική.

Η Οσασούνα επιβεβαίωσε από το πρώτο λεπτό στη Μαδρίτη κόντρα στην Ατλέτικο, τη φήμη ως μία από τις καλύτερες ομάδες εκτός έδρας στη φετινή Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Εγκλώβισε πλήρως τους ποδοσφαιριστές του Ντιέγκο Σιμεόνε στην ανασταλτική της λειτουργία, ενώ κυκλοφόρησε με ευχέρεια τη μπάλα αναζητώντας ευκαιρίες για να τρυπώσει στην αντίπαλη περιοχή.

Η σημαντικότερη στιγμή της πάντως, προέκυψε εκτός περιοχής με το μακρινό σουτ του Λούκας Τορό να απαιτεί φοβερή απόκρουση από τον Γιαν Όμπλακ.

Ο Αντουάν Γκριεζμάν άρχισε στην κορυφή και δεν κατάφερε να βρει δίχτυα, ενώ στο 2ο ημίχρονο ο Ντιέγκο Σιμεόνε έριξε στη μάχη τόσο τον Λουίς Σουάρες, όσο και τον Ματέους Κούνια.

Αν και υπήρξαν ευκαιρίες, αφού ειδικά στο τελευταίο ημίωρο ο αγώνα παιζόταν έξω από την περιοχή των Βάσκων, τη λύση δεν έδωσαν οι επιθετικοί, αλλά ένας στόπερ. Ο Φελίπε έπιασε κεφαλιά έπειτα από κόρνερ στο 87′ και έγραψε το 1-0.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Βρσάλικο (85΄Μαρτίν), Σαβιτς, Φελίπε, Ερμόσο, Καράσκο, Κόκε, Γιορέντε (75΄Κοντογμπιά), Λεμάρ (65΄Ντε Πολ), Κορέα (65΄Σουάρες), Γκριεζμάν (75΄Κούνια)