overfm.gr | Διεθνή | Ατλέτικο Μινέιρο: Πρωταθλήτρια Βραζιλίας μετά από 50 χρόνια

Η Ατλέτικο Μινέιρο, στέφθηκε πρωταθλήτρια Βραζιλίας μετά από 50 χρόνια προσμονής με πρωταγωνιστές τους Χουλκ και Ντιέγκο Κόστα.

Η Ατλέτικο Μινέιρο έπρεπε να περιμένει 50 χρόνια για να βρεθεί ξανά στην κορυφή του Βραζιλιάνικου πρωταθλήματος.

Δύο στροφές πριν το τέλος του Brazilerao, η ομάδα των Χουλκ και Ντιέγκο Κώστα,  κατέκτησε και μαθηματικά τον τίτλο. Η Ατλέτικο Μινέιρο κέρδισε εκτός έδρας την Μπαΐα με 3-2 και στέφθηκε πρωταθλήτρια. Συνολικά συγκέντρωσε 81 βαθμούς σε 36 αγώνες ενώ στη δεύτερη θέση έμεινε η Φλαμένγκο με 11 βαθμούς λιγότερο.

Η τελευταία φορά που η ομάδα της Βραζιλίας κατέκτησε το πρωτάθλημα ήταν το μακρινό 1971 ενώ το φετινό είναι το δεύτερο στην ιστορία της ομάδας.

“>

Ατλέτικο Μινέιρο: Πρωταθλήτρια Βραζιλίας μετά από 50 χρόνια

Στην επικράτηση κόντρα στην Μπαΐα έγινε με ανατροπή. Μέχρι το 73ο λεπτό, η ομάδα του Κούκα βρισκόταν πίσω στο σκορ με 2-0. Όμως μέσα σε τέσσερα λεπτά έγινε η ανατροπή που οδήγησε και στην νίκη με 3-2.  Αμέσως μετά την επική νίκη, χιλιάδες οπαδοί κατέκλυσαν τους δρόμους  για να πανηγυρίσουν την νίκη της ομάδας του.

Ο Κένο, ο οποίος πέτυχε δύο από τα γκολ της ομάδας του, δεν μπόρεσε να κρύψει τον έντονο ενθουσιασμό του και μέσα σε κλίμα πανηγυρισμού, δήλωσε: «50 χρόνια περίμεναν. Είναι πολλά. Τώρα όλοι γιορτάζουμε».

Ο πρώην άσος της Ζενίτ, Χουλκ, είχε καθοριστικό ρόλο. Στα 35 του χρόνια, είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας με 18 γκολ σε 34 συμμετοχές σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ ο Ντιέγκο Κόστα έχει σκοράρει τέσσερις φορές στις 14 συμμετοχές του στο πρωτάθλημα.

“>

Επίσης σύμφωνα με ραδιοφωνικό σταθμό στο Μπέλο Οριζόντε, ο βασικός χορηγός του συλλόγου, η εταιρεία MRV, θα παρέχει δωρεάν τατουάζ στους φίλους της ομάδας. Περισσότερες λεπτομέρειες θα αποκαλυφθούν τις επόμενες μέρες. «Αυτή η δράση, η οποία ξεκινά στις 9 το πρωί στο σπίτι του Galo, θα είναι με σειρά προτεραιότητας», ανέφερε στην ιστοσελίδα του το Radio Itatiaia.