overfm.gr | La Liga | Ατλέτικο Μαδρίτης – Σεβίλλη 2-0: Παραμένει το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο!

Η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Σεβίλλης και μοιάζει ως το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος

Η Ατλέτικο Μαδρίτης απέδειξε για ακόμη μία φορά πως είναι το μεγαλό φαβορί για την κατάκτηση του ισπανικού πρωταθλήματος τη φετινή σεζόν, επικρατώντας άνετα εντός έδρας της Σεβίλλης με 2-0. Η ομάδα του Σιμεόνε, με τη νίκη αυτή, έφτασε τους 41 πόντους, μένοντας τέσσερις βαθμούς πάνω από τη δεύτερη Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία έχει και δύο αγώνες περισσότερους.

Στα πρώτα λεπτά, το ματς ήταν αρκετά μοιρασμένο, με τις δύο ομάδες να δημιουργούν μερικές – όχι και τόσο μεγάλες – ευκαιρίες. Ωστόσο, στο 17ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Άνχελ Κορέα να «εκτελεί» τον Μπόνο με όμορφο τελείωμα.

Στη συνέχεια, το τέμπο του παιχνιδιού αυξήθηκε αρκετά, με την Ατλέτικο να περιμένει και τη Σεβίλλη να προσπαθεί να βρει «διαδρόμο» προς την εστία του Όμπλακ. Παρ’όλα αυτά, οι Ροχιμπλάνκος, «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη στο 76ο λεπτό, τον Σαούλ να διαμορφωνεί το 2-0.

Όσο περνούσε η ώρα, η Σεβίλλη διατηρούσε όλο και περισσότερο την μπάλα στην κατοχή της, χωρίς όμως να πετύχει κάτι το αξιόλογο. Για την Ατλέτικο, αυτή ήταν η πέμπτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον μοιάζει πολύ δύσκολο να χάσει τον τίτλο.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμέονε): Όμπλακ, Χιμένεθ, Σάβιτς, Τρίπιερ, Ερμόσο, Καράσκο (Φελίπε 88′), Γιορέντε, Κόκε, Λεμάρ (Σαούλ 66′), Κορέα (Φελίξ 66′), Σουάρεζ (Τορέιρα 82′)

Σεβίλλη (Ζούλιαν Λοπετέγι): Μπόνο, Κάρλος, Κουντέ, Νάβας (Τόρες 78′), Ακούνια, Ράκιτιτς, Φερνάντο, Χορδάν (Όσκαρ 59′)(Ροντρίγκεζ 59′), Οκάμπος, Σούσο (Ντε Γιονγκ 78′), Εν Νεσίρι (Ελ Χαντάντι 84′)