overfm.gr | Champions League | Ατλέτικο Μαδρίτης-Πόρτο 2-1: Λύτρωση με Γκριεζμάν στο 90+11

Σε ένα ματς με φινάλε-θρίλερ η Ατλέτικο Μαδρίτης επικράτησε με 2-1 της Πόρτο, με τρία γκολ να μπαίνουν στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Η Ατλέτικο Μαδρίτης υποδέχτηκε την Πόρτο για την πρώτη αγωνιστική του Chmpions League. Ένα ματς που εξελίχθηκε σε ροντέο, με το σκορ μέχρι το 90 να παραμένει στο 0-0, στην διάρκεια των καθυστερήσεων να μπαίνουν τρία γκόλ και τον Αντουάν Γκριεζμάν να παίζει το ρόλο του λυτρωτή.

Παρόλα αυτά το υπόλοιπο παιχνίδι δεν είχε ιδιαίτερα μεγάλο θέαμα. Οι «ροχιμπλάνκος» είχαν τα ηνία του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας ως πολύ καλές στιγμές το απευθείας φάουλ του Καράσκο στο 9′ και το δυνατό σουτ του Κόκε μέσα από την περιοχή των «δράκων» το οποίο εξουδετέρωσε ο Ντιόγκο Κόστα στο 37′.

Στο δεύτερο μέρος πάλι μέχρι ένα σημείο οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Μέχρι που από κάποιο σημείο και μετά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν παίρνουν μέτρα στο γήπεδο μέχρι που έμειναν με δέκα παίκτες στο 83′ εξαιτίας της αποβολής του Ταρέμι ο οποίος προσπάθησε να ξεγελάσει τον διαιτητή και να πάρει πέναλτι.

Έτσι το ματς οδηγήθηκε σε θρίλερ με τον Ερμόσο να κάνει το 1-0 στο 90+2. Ο ίδιος έγινε από ήρωας, μοιραίος μέσα σε πέντε λεπτά έκανε ένα ανόητο πέναλτι κι έτσι ο Ουρίμπε ισοφάρισε σε 1-1 από την «άσπρη βούλα». Εν τέλει το «buzzer beater» του Γκριεζμάν στο 90+11 ήταν αυτό που χάρισε την νίκη στην ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε.

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ντιέγκο Σιμεόνε): Όμπλακ, Μολίνα (46΄Ντε Πολ), Χιμένεθ, Βίτσελ, Ρεϊνίλντο, Καράσκο (46΄Λεμάρ), Κόκε, Γιορέντε, Σαούλ (61΄Γκριεζμάν), Ζοάο Φέλιξ (71΄Κορέα), Μοράτα (68΄Ερμόσο)

Πόρτο (Σέρχιο Κονσεϊσάο): Ντιόγο Κόστα, Πεπέ (72΄Ζοάο Μαριο), Κάρμο, Πέπε, Ζαϊντού, Εουστάκιο, Ουρίμπε, Γκαλένο, Οτάβιο (77΄Μπρούνο Κόστα), Εβανίλσον (77΄Μαρτίνες), Ταρέμι