overfm.gr | La Liga | Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαγιόρκα 1-2: Ήττα – σοκ για τους «ροχιμπλάνκος» [vid]

Η Μαγιόρκα έκανε την έκπληξη και με ανατροπή ανάγκασε την Ατλέτικο Μαδρίτης να υποστεί ήττα – σοκ με 1-2 στο «Μετροπολιτάνο».

Η Ατλέτικο υπέστη ήττα- σοκ στην έδρα της. Η Μαγιόρκα πήρε σημαντική νίκη κόντρα στους «ροχιμπλάνκος» για την 16η αγωνιστική της La Liga. Στο τέλος έκανε την ανατροπή και άφησε την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ακόμη πιo πίσω στη μάχη του τίτλου.

“>

Ατλέτικο Μαδρίτης – Μαγιόρκα 1-2: Ήττα – σοκ για τους «ροχιμπλάνκος»

Οι πρωταθλητές Ισπανίας ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα. Μέχρι το 80′ ήταν μπροστά αλλά οι Νησιώτες είχαν άλλα σχέδια.

Στο 68ο λεπτό, ένα γύρισμα του Άνχελ Κορέα έξω από τη μικρή περιοχή έδωσε την ευκαιρία στον Ματέους Κούνια να ανοίξει το σκορ. Στη συνέχεια όμως η Μαγιόρκα άρχιζε να κερδίζει μέτρα φτάνοντας στην ολική ανατροπή.

Στο 80′ η κεφαλιά του Φράνκο Ρούσο έφερε το παιχνίδι στα ίσια και στις καθυστερήσεις ο Τακεφούσα Κούμπο έκανε το 2-1. Βγήκε στην κόντρα, νίκησε τον Γιαν Όμπλακ στο τετ α τετ κι έδωσε τη νίκη στη Μαγιόρκα.