overfm.gr | Serie A | Αταλάντα – Βερόνα 1-2 – Νέα ήττα και υποχώρηση στην όγδοη θέση για τους «μπεργαμάσκοι»

Η ανώτερη Βερόνα απέδρασε με σπουδαίο διπλό από το Μπέργαμο υποχρεώνοντας στη τρίτη της σερί ήττα την Αταλάντα.

Η Αταλάντα συνεχίζει τις κακές εμφανίσεις και πλέον είναι ορατός ο κίνδυνος να μείνει εκτός Ευρώπης. Μετά τις ήττες από Νάπολι, Σασσουόλο και τον αποκλεισμό από τη Λειψία στο Γιουρόπα Λιγκ, ήρθε και η εντός έδρας ήττα από τη Βερόνα. Πλέον οι «μπεργαμάσκοι» βρίσκονται στο -5 από την εξάδα με αγώνα λιγότερο.

Η Βερόνα ήταν εμφανώς ανώτερη της Αταλάντα και έγινε σε αρκετές περιπτώσεις απειλητική για την εστία του Μούσο. Στο 25’ ο Φαραόνι με προβολή βρήκε το δοκάρι στην πρώτη μεγάλη στιγμή της αναμέτρησης. Στο αμέσως επόμενο λεπτό η Βερόνα είχε νέο δοκάρι έπειτα από απευθείας χτύπημα φάουλ του Καπράρι. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με προβολή του Κετσερίνι, παίρνοντας αυτό το οποίο άξιζαν.

Στο δεύτερο μέρος η Βερόνα έδειξε την προθεσή της να σφραγίσει τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την τύχη με το μέρος τους και ευτύχησαν να κάνουν το 0-2 στο 55’. Η μπάλα από το πλασέ του Ίλιτς χτύπησε στον Μούσο και εξοστρακίστηκε στο πρόσωπο του Κόοπμαϊνερς, για το 0-2. Ο Λαζάνια στο 80’ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, χάνοντας μοναδική ευκαιρία για το 0-3. Το μόνο, το οποίο κατάφερε η Αταλάντα ήταν να μειώσει σε 1-2 στο 82’ με κεφαλιά του Σκαλβίνι.

Το σύνολο του Γκασπερίνι κινδυνεύει πλέον να μείνει εκτός Ευρώπης. Οι «μπεργαμάσκοι» και τη φετινή σεζόν έχουν παίξει κατά διαστήματα εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Ωστόσο, το τελευταίο διάστημα παρουσιάζονται αγνώριστοι. Μετά τον αποκλεισμό από την συνέχεια του Γιουρόπα Λιγκ κινδυνεύουν να μην αγωνίζονται σε κάποιες από τις ευρωπαϊκές διοργανώσει τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Για να μαθαίνετε πάντα πρώτοι την αθλητική επικαιρότητα, ακολουθήστε μας στη σελίδα μας στο Facebook, στο Twitter, στο Instagram, στο Youtube, στο TikTok.