overfm.gr | Serie A | Αταλάντα – Σπέτσια 5 – 2: Επιτέλους νίκη στο «Μπέργκαμο»

Αταλάντα – Σπέτσια 5 – 2: Μετά από δύο μήνες η Αταλάντα πανηγύρισε και πάλι νίκη στο «σπίτι» της, διευρύνοντας το αήττητο σερί της στο ιταλικό πρωτάθλημα.

Επέστρεψε στις νίκες στο «Μπέργκαμο» η Αταλάντα. Η ομάδα τουΤζαν Πιέρο Γκασπερίνι μετά από περίπου δύο μήνες χωρίς τρίποντο στο γήπεδό της, ξέσπασε στην Σπέτσια, παίρνοντας τη νίκη με το εμφατικό 5-2. Αταλάντα – Σπέτσια 5 – 2.

Οι γηπεδούχοι διεύρυναν έτσι το αήττητο σερί τους στα έξι ματς στο ιταλικό πρωτάθλημα και εδραίωσαν τη θέση τους στην πρώτη τετράδα του βαθμολογικού πίνακα.

Η αναμέτρηση δεν ξεκίνησε, βέβαια, με τους καλύτερους οιωνούς, με την Σπέτσια να καταφέρνει να ανοίξει το σκορ με τον Ενζόλα στο 11’. Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε η αντεπίθεση της Αταλάντα, η οποί αρχικά έφερε το ματς στην ισοπαλία με τον Πάσαλιτς στο 18’.

Αταλάντα – Σπέτσια 5 – 2: Επιτέλους νίκη στο «Μπέργκαμο»

Οι «μπεργκαμάσκι με τον Ζαπάτα στο 38’ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ολοκλήρωσαν την ανατροπή, ενώ το πρώτο σκορ ολοκληρώθηκε με 3-1 υπέρ τους χάρη στο 2ο προσωπικό τέρμα του Πάσαλιτς στο 41’.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τον Μουριέλ στο 83’ να κάνει το 4-1, έπειτα από ασίστ του εξαιρετικού Πάσαλιτς. Ο Μαλινόφσκι στο 90’ έκανε το 5-1, για να έρθει στις καθυστερήσεις και πάλι ο Ενζόλα να «γράψει» το τελικό 5-2.

Η Αταλάντα έπιασε την τρίτη Ίντερ στους 25 βαθμούς, με την Σπέτσια να μένει στους 11 και μόλις στους +2 από τη ζώνη του υποβιβασμού.