overfm.gr | Διεθνή | Αταλάντα – Λάτσιο 3-2: Ματσάρα στο Μπέργκαμο

Η Αταλάντα νίκησε τη Λάτσιο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Για τη φάση των προημιτελικών του Κυπέλλου Ιταλίας, η Αταλάντα φιλοξένησε την Λάτσιο, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-2, αν και έπαιζαν με 10 παίκτες από το 54′.

Το πρώτο ημίχρονο είχε συναρπαστική εξέλιξη, καθώς σημειώθηκαν τα τέσσερα από τα πέντε γκολ της αναμέτρησης. Μόλις στο 7′ η Αταλάντα προηγήθηκε με σκόρερ τον Τζιμσίτι. Στο 17′ η Λάτσιο ισοφάρισε με κεφαλιά του Μουρίγκι, ύστερα από σέντρα του Ατσέρμπι. Στο 34′ ο Ατσέρμπι από δημιουργός έγινε εκτελεστής, για να κάνει με ωραία ατομική προσπάθεια το 2-1 υπέρ των «λατσιάλι». Η χαρά τους όμως κράτησε μόνο 3 λεπτά, αφού στο 37′ ο Μαλινόφσκι, μετά την πάσα του Μουριέλ, έφερε το ματς στα ίσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ισορροπίες άλλαξαν στο ματς, καθώς στο 54′ αποβλήθηκε για την Αταλάντα ο Παλομίνο με απευθείας κόκκινη κάρτα. Το γεγονός αυτό, όχι μόνο δεν πτόησε τους γηπεδούχους, αλλά τους έδωσε ώθηση να ψάξουν ακόμα ένα γκολ, κάτι που πέτυχαν στο 57′ με δράστη τον Μίραντσουκ. Η ομάδα από το Μπέργκαμο θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλο τέρμα, αν ο Ζαπάτα δεν αστοχούσε σε εκτέλεση πέναλτι στο 67′.

Κάπως έτσι λοιπόν, η Αταλάντα πανηγύρισε την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ιταλίας.

Αταλάντα: Γκολίνι, Τζιμσίτι, Ρομέρο, Παλομίνο, Μεχλέ (88′ Καλντάρα), Πεσίνα, Φρόιλερ, Γκοσένς, Μίραντσουκ (59′ ντε Ρουν), Μαλινόφσκι (59′ Ζαπάτα), Μουριέλ (63′ Τολόι)

Λάτσιο: Ρέινα, Ατσέρμπι, Χεντ (71′ Ιμόμπιλε), Πάτριτς (46′ Παρόλο), Φάρες (46′ Λατσάρι), Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε (62′ Κορέα), Άκπρο, Μάρουσιτς, Περέιρα (81′ Λούλιτς), Μουρίγκι