overfm.gr | Serie A | Αταλάντα – Γιουβέντους 1-1 – Της έκοψε τη χαρά ο Ντανίλο [vids]

Λίγες μέρες πριν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, η Αταλάντα είχε στα σχοινιά για 92′ τη Γιουβέντους, όμως ο Ντανίλο ισοφάρισε το απίθανο τέρμα του Μαλινόφσκι, δίνοντας έναν «χρυσό» βαθμό στη «Γηραιά Κυρία».

Παρά τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζει τελευταία, η Αταλάντα είναι μια πολύ σκληροτράχηλη ομάδα που δύσκολα μπορείς να την ξεγράψεις. Αυτό, το δείχνει και μέσα από το παιχνίδι με τη Γιουβέντους, για την 25η αγωνιστική της Serie A, που για 92′ είχε τη «Γηραιά Κυρία» στα σχοινιά. Άνοιξε το σκορ ο Μαλινόφσκι (1-0), ισοφάρισε ο Ντανίλο στο 92ο λεπτό με κεφαλιά (1-1).

Τα είχε όλα το ντέρμπι αυτής της αγωνιστικής στη Serie A, με την Αταλάντα και τη Γιουβέντους στο φινάλε να μοιράζονται τον βαθμό, αφού ο Ντανίλο απάντησε λίγο πριν το φινάλε στην «φωτοβολίδα» του Μαλινόφσκι.

Οι Γιουβεντίνοι μπήκαν δυνατά αλλά οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν μετά τα πρώτα 20 λεπτά, είχαν τον Σπορτιέλο σε μεγάλο βράδυ, κλείνοντας την πόρτα στον Βλάχοβιτς, αλλά δεν κατάφεραν ούτε σήμερα να γευτούν τη χαρά της νίκης, λίγες μέρες προτού υποδεχτούν τον Ολυμπιακό για την πρώτη μεταξύ τους μάχη στο Europa League.

Με το υπέροχο γκολ του Μαλινόφσκι στο 76΄, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, η Αταλάντα προηγήθηκε, ωστόσο, η «Γιούβε» ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε και παρέμεινε για 11o σερί ματς χωρίς ήττα στην Serie A (7-4-0). Είναι χαρακτηριστικό ότι η τελευταία ήττα της «Μεγάλης Κυρίας» καταγράφεται από τον περασμένο Νοέμβριο (24/11), όταν είχε ηττηθεί στο Τορίνο από τη σημερινή αντίπαλο (0-1).