overfm.gr | Ελλάδα | Αστοχία για Ελλάδα και συντριβή από την Λετονία

Βαριά ήττα γνώρισε η Ελλάδα από την Λετονία με 80-60 στο Ηράκλειο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Κατώτερη των περιστάσεων ήταν η Ελλάδα η οποία πλήρωσε την αστοχία της και ηττήθηκε από την Λετονία με 60-80 στο Ηράκλειο για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023. Πλέον η «επίσημη αγαπημένη» έπεσε στο 4-3 και οι φιλοξενούμενοι είναι στο 6-1 και βρίσκονται κοντά στην πρόκριση στα τελικά του Μουντομπάσκετ. Με το κάκιστο 27,7% (18/65) στα σουτ εντός πεδιάς τελείωσαν το ματς οι διεθνείς, ενώ κομβικό ρόλο στην εξέλιξη του ματς έπαιξε και το τρίτο δεκάλεπτο, ενώ Γκίκας και Γόντικας ήταν οι κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με 11 πόντους. Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Στρέλνιεκς με 19 πόντους ενώ τον ακολούθησαν ο Τίμα με 17 και ο Μπέρτρανς με 15.

Νευρικά μπήκε η Εθνική μας στο παιχνίδι βρισκόμενη πίσω με 0-7 στο 3′ αλλά με σερί 6-0 μείωσαν σε 6-7. Ο Στρέλνιεκς με 5 πόντους έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +5 (7-12).  Στη συνέχεια, η Εθνική έσφιξε αμυντικά και εκμεταλλευόμενη και το μπόνους των βολών πλησίασε στον πόντο (13-14), ωστόσο ένα καλάθι του Λόμαζ στο τέλος διαμόρφωσε το 13-16 της πρώτης περιόδου.

Κοντά στο σκορ έμειναν οι Έλληνες στην δευτερη περίοδο όμως η Λετονία με καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο κατάφερε να ξεφύγει 18-26. Οι παίκτες του Ιτούδη δεν έβρισκαν επιθετικό ρυθμό με τους Στρέλνιεκς και Τίμα να στέλνουν τη διαφορά στο +9 (24-33), στο 18’. Με τέσσερις αναπάντητους πόντους οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 28-33 αλλά ο Στρέλνιεκς με ένα τρίποντο μαχαιριά στην λήξη του ημιχρόνου έγραψε το 28-36.

Ο Γκίκας με τρίποντο στις αρχές της τρίτης περιόδου μείωσε σε 31-36 όμως οι οι Στρέλνιεκς, Τίμα και Μπέρτανς, με σουτ επίσης έξω από τα 6.75 εκτόξευσαν την διαφορά στους 14 (33-47) στο 23′. Τα τρίποντα συνέχιζαν να πέφταν βροχή για την Λετονία και η διαφορά ανέβηκε στους 18 (38-56) στο 26′ και με την ίδια διαφορά εκλεισε για αυτήν η τρίτη περίοδος (45-63).

Μέχρι και τους 25 πόντους έφτασε η διαφορά για την εθνική από την βαλτική χώρα στις αρχές της τέταρτης περιόδου και με σερί 7-0 έκαναν το 45-70. Από εκεί και πέρα ήταν από δύσκολο έως αδύνατο η Ελλάδα να γυρίσει το παιχνίδι με την αντίπαλο της να κρατάει την διαφορά σε αυτά τα επίπεδα μέχρι τέλους και πανηγυρίζει αυτήν την μεγαλειώδη νίκη με 60-80.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 28-36, 45-63, 60-80