overfm.gr | Α1 Γυναικών | Αστερίξ – Ολυμπιακός 1-3 – Νέα νίκη και πρόκριση [vid]

Ο Ολυμπιακός πήρε δεύτερη νίκη κόντρα στην Αστερίξ και πάλι με 3-1 σετ και πέρασε στον 2ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Δύο σετ ήθελε, τη νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στο Βέλγιο κόντρα στην Αστερίξ. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ των «ερυθρόλευκων» επικράτησε και στο Μπέβερεν 3-1 σετ μετά το Ρέντη και έτσι πέρασε στον 2ο προκριματικό γύρο του CEV Champions League.

Οι «ερυθρόλευκες» θέλοντας μόνο δύο σετ προκειμένου να πάρουν την πρόκριση μπήκαν αρκετά δυνατά στο ματς. Και κατάφεραν να πάρουν το πρώτο 25-20. Στο δεύτερο κατάφεραν να προηγηθούν 11-6, όμως στη συνέχεια ήρθε το… black out. Οι γηπεδούχες έκαναν τρομερή ανατροπή και πήραν το σετ 25-14 για το 1-1.

Αλλαγές και σκορ πρόκρισης

Στο τρίτο σετ η Αστερίξ ήταν εντυπωσιακή και προηγήθηκε 7-1. Κάπου εκεί ο προπονητής του Ολυμπιακού, Κουτίνιο, πήρε τρομερό ρίσκο, περνώντας στον αγωνιστικό χώρο Ζιώγα και Γενιτσαρίδη. Αντί των Σάλας και Χίπε. Το σκορ έφτασε στο 12-4 με τον Κουτίνιο να παίρνει τάιμ άουτ. Δύο μπλοκ της Ζιώγα έφεραν το ματς στο 14-12 και κάπου εκεί μπήκε ξανά στο ματς ο Ολυμπιακός. Η Γιώτα πήγε στη θέση του σερβίς και με δύο σερί άσους και σερί επιθέσεις της Ζιώγα ήρθε το 16-19. Τελικά ο Ολυμπιακός πήρε το σετ 18-25 και μαζί την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κάνοντας ένα απίθανο σερί 6-21.

Και στο τέταρτο σετ, ο Κουτίνιο άφησε έξω τις Σάλας, Χίπε, πέρασε στο ματς τις Μιλεντίγεβιτς, Ξανθοπούλου, Κελεσίδη, αντί των Μαριάνα, Χριστοδούλου, Γιώτα και ο Ολυμπιακός κέρδισε 3-1.

Πρόκριση στην επόμενη φάση του CEV Champions League βόλεϊ γυναικών με αντίπαλο της λευκορώσικη Μινσκ. Ο Ολυμπιακός για να περάσει στους ομίλους πρέπει να αποκλείσει την Μινσκ Λευκορωσίας (7, 14 Οκτωβρίου) και στο τέλος τη νικήτρια του ζευγαριού Ζοκ Σερβίας-Μπρτσκο Βοσνίας στις 27 Οκτωβρίου-3 Νοεμβρίου.

Τα σετ: 20-25, 25-14, 18-25, 20-25

*Οι πόντοι της Αστερίξ προήλθαν από 4 άσσους, 39 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.