overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας Τρίπολης-Βόλος 1-1 : Πήρε το πόντο χάρη στο «χρυσό» γκολ του Περέα

Ισόπαλο έληξε το ματς στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες για την εξ αναβολής 8η αγωνιστική της Super League.

Ο Αστέρα Τρίπολης παρόλο που προηγούταν με 1-0 στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαράλες, κατάφερε στο τέλος να δεχτεί την ισοφάριση, με το Περέα να χαρίζει το πόντο για την ομάδα του Βόλου.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Η ομάδα του Βόλου ήταν εκείνη που δημιούργησε την πρώτη καλή ευκαιρία στο παιχνίδι, με το Σωτήρη Νίνη να πλασάρει εκτός περιοχής και να στέλνει την μπάλα στο δεξιό δοκάρι στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τις δύο ομάδες να μη δημιουργούν φάσεις και το τέμπο του παιχνιδιού να είναι αρκετά χαμηλό. Την ίδια ώρα ο Αστέρας έστειλε δύο στατικές φάσεις στα σκουπίδια, κάνοντας δύο πολύ κακές εκτελέσεις φάσεις φάουλ σε καλό σημείο στο 11΄και στο 18’.

Ωστόσο, οι Αρκάδες λίγα λεπτά αργότερα κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι, με τον Μπαράλες να κάνει  κίνηση μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο Αλβάρες να μαρκάρει αντικανονικά των επιθετικό των γηπεδούχων.

Στο 25’ ο Αργεντίνος ευστόχησε από την άσπρη βούλα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Οι παίκτες του Μίλαν Ράσταβατς προσπάθησαν να απειλήσουν ξανά τα καρέ του Κλέιμαν, με τον 30χρονο Ουκρανό όμως να μπλοκάρει το σουτ του Σίτο στο 35’.

Επιπλέον, λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους στο 40΄ με τον Κρέσπι να μην σημαδεύει σωστά έπειτα από διαγώνιο σουτ που έκανε μέσα από την μεγάλη περιοχή.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε και δεύτερο πέναλτι στο 50, με τον Δουβίκα να βρίσκει την μπάλα με το χέρι στην διεκδίκηση που είχε με τον Σούαρες. Παρόλα αυτά ο σκόρερ του πρώτου τέρματος δεν μπόρεσε να δώσει αέρα δύο τερμάτων στην ομάδα του, αφού ο Κλείμαν έπεσε στο σωστό σημείο. Οκτώ λεπτά αργότερα οι «κίτρινοι» βγήκαν ξανά στην αντεπίθεση, με τον Μουνάφο να κάνει ασίστ στον Σίτο, αλλά Ισπανός να μην μπορεί να  ολοκληρώνει σωστά την προσπάθειά του.

Ο Βόλος  δέκα λεπτά πριν το τέλος πήγε να πετύχει αυτογκόλ με το Σάντσες στο 77΄, με τον πορτίερε των φιλοξενούμενων όμως να έχει τρομερά αντανακλαστικά σώζοντας τη φάση. Στο 90+2 οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες με το Φεράρι να αποβάλλεται από το παιχνίδι. Τελικά όμως στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα της Θεσσαλίας κατάφερε να βρει δίχτυα στο 90+4, με το Περέα να διαμορφώνει το τελικό 1-1.

ΚΑΡΤΕΣ Ιγκλέσιας 26΄ Κολόμπο 31΄, 45+2’ Νίνης, Αλβάρες 53′, Μπαράλες 69′ , Καστάνο 70′

Κόκκινη Φεράρι 90′

ΑΛΛΑΓΕΣ:

Αστέρας Τρίπολης: Βαλιέντε 67′ (Ιγκλέσιας),  Τιλίκα 67′ (Σίτο), Γκαρσία 85′ (Ρέγκις)

Βόλος: Παρέα 46′ (Μαρτίνες)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Τζήλος (διαιτητής), Θανάσης Κολοσιώνης (βοηθός), Αντώνης Διπλάρης (βοηθός), Κωνσταντίνος Περράκης (τετάρτος), Ευάγγελος Μανούχος (VAR), Ανδρέας Μεϊντανάς (AVR)