overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 2-0: Άνετη νίκη με άρωμα… Ευρώπης!

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε εκπληκτική εικόνα και κατόρθωσε να επικρατήσει με άνεση του Παναιτωλικού με 2-0 εντός έδρας

Ο Αστέρας Τρίπολης ήταν μακράν καλύτερος του Παναιτωλικού στη μεταξύ τους αναμέτρηση και επικράτησε με άνεση 2-0 στο «Θ.Κολοκοτρώνης». Οι Αρκάδες, έφτασαν τους 24 πόντους και παραμένουν σε τροχιά Ευρώπης, αφού βρίσκονται στην έκτη θέση. Από την άλλη, τα Καναρίνια έφτασαν τις τρεις σερί ήττες και θα παραμείνουν στη 12η θέση με μόλις 11 βαθμούς. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του Ράσταβατς ήταν ο Μπαράλες, ο οποίος «σέρβιρε» έξοχα και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και ευτύχησαν να πάρουν από νωρίς το προβάδισμα. Στο 6ο λεπτό, ο Μπαράλες έκανε την κεφαλιά-πάσα προς τον Μουνάφο, ο οποίος με κοντινή προβολή άνοιξε το σκορ για τους Αρκάδες (1-0). Στη συνέχεια, ο Αστέρας συνέχισε να πατά καλύτερα στο παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον εκπληκτικό Ριέρα, έφτασε κοντά και σε δεύτερο τέρμα σε τουλάχιστον δύο περιπτώσεις. Όσο περνούσε η ώρα, ο Παναιτωλικός αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι πραγματοποιούσαν συνεχώς πανέμορφες επιθετικές ενέργειες, σε μία εκ των καλύτερων εμφανίσεών τους για φέτος.

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Παναιτωλικός έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο, ενώ έφτασε και στην πρώτη του τελική στο ματς, όταν στο 52ο λεπτό η κεφαλιά του Ταχάρ, από πλεονεκτική θέση σταμάτησε στην αγκαλιά του Τσιφτσή. Στο 58′, ο Κρέσπι έπιασε σουτ-κεραυνό από τα 30 μέτρα, ωστόσο ο Κνετ αντέδρασε εξαιρετικά, διατηρώντας το 1-0.

Οι οικοδεσπότες, εξακολούθησαν να έχουν καλύτερη απόδοση, κάτι το οποίο επιβραβεύθηκε στο 69ο λεπτό, με τον Φερνάντεζ να διαμορφώνει το 2-0, έπειτα από τη δεύτερη ασίστ με κεφαλιά του Μπαράλες στο παιχνίδι. Στα εναπομείναντα λεπτά, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με την ομάδα του Ράσταβατς να διατηρεί με σχετική άνεση το υπέρ της σκορ, το οποίο θα μπορούσε να φτάσει, κάλλιστα και σε ανώτερα επίπεδα.

Από την άλλη, εκείνη του Δέλλα έδειξε αρκετά σημάδια κόπωσης, έπειτα από τις καλές εμφανίσεις απέναντι σε Ολυμπιακό και ΑΕΚ, με τον Έλληνα τεχνικό να καλείται να βρει τις αντίστοιχες απαντήσεις, ενόψει και της κρίσιμης ερχόμενης αναμέτρησης με τη Λαμία.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ, Καστάνιο, Άλβαρεθ, Βαλιέντε, Μουνάφο (Μπελόκ 77′), Σίτο (Καπίγια 62′), Ριέρα (Φερνάντεζ 62′), Κρέσπι, Μπαράλες

Παναιτωλικός (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Λιάβας, Κωνσταντόπουλος, Μαλής, Ντάλσιο, Αρσούρα (Τσιγγάρας 63′), Ταχάρ, Μανθάτης (Αριγίμπι 69′), Μάζουρεκ, Ντίας, Βέργος (Μάζολα 63′)