overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας Τρίπολης-Λάρισα 1-0: Νίκη εξάδας για τους γηπεδούχους(vid)

Ο Αστέρας Τρίπολης χάρη στο γκολ του Μπαράλες στο 60, κατάφερε να πάρει μια “επαγγελματική” νίκη με 1-0 κόντρα στην Λάρισα εντός έδρας.

Άλλη μια μέρα στην δουλειά για τον Αστέρα Τρίπολης και τον Χερόνιμο Μπαράλες. Ο Αργεντινός επιθετικός ήταν συνεπής στο ραντεβού του με τα δίχτυα, με αποτέλεσμα ο Αστέρας να πάρει τη νίκη και τους τρείς πόντους, και βλέπει την διαφορά του με τους διώκτες του για την έκτη θέση να μεγαλώνει.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας τόσο την κατοχή της μπάλας, όσο και την υπεροχή των κινήσεων. Από την πλευρά της η Λάρισα με τους πέντε αμυντικούς που είχε παρατάξει ο Φέστα θέλησε να κλείσει τους χώρους στα μετόπισθεν και να “χαλάσει” το παιχνίδι των αντιπάλων του.

Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 23ο λεπτό, όταν ο Κώτσιρας έπιασε ένα δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να βρίσκει σε συμπαίκτη του. Εννέα λεπτά αργότερα, ο Μπαράλες έπιασε μια δυνατή κεφαλιά στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ωστόσο ούτε αυτή η προσπάθεια έγινε γκολ.

Η μεγαλύτερη ευκαιρία για την Λάρισα ήρθε στο 44ο λεπτό, όταν ο Μιλοσάβλιεβιτς έκανε ένα καλό σουτ στο ύψος του πέναλτι, με τον Τσιφτσή να είναι σε ετοιμότητα και να αποκρούει. Kάπως έτσι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου έμεινε στο 0-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους η εικόνα των δυο ομάδων δεν άλλαξε. Ο Αστέρας είχε την κατοχή της μπάλας και με ορθολογικό ποδόσφαιρο προσπαθούσε να φτάσει στο 1-0.

Κάτι που έγινε τελικά στο 60ο λεπτό, μετά από μία ωραία οργανωμένη επίθεση των γηπεδούχων. Συγκεκριμένα ο Φερνάντες είδε το ανέβασα του Άλβαρες, με τον αριστερό μπακ των γηπεδούχων να κάνει μια ωραία παράλληλη σέντρα την οποία μετέτρεψε σε γκολ ο Χερόνιμο Μπαράλες.

Ήταν ένα γκολ το οποίο με βάση την εικόνα των δυο ομάδων στο γήπεδο ο Αστέρας άξιζε να πετύχει. Από αυτό το σημείο και μετά ο Αστέρας πήγε σε ένα παιχνίδι υπομονής με λιγότερα ρίσκα στον αγωνιστικό χώρο. Άλλωστε ο Ράσταβας γνώριζε πως με αυτό το 1-0 υπέρ του, η Λάρισα θα είναι αυτή που θα έχει το άγχος και την πίεση στην αναμέτρηση,

Ωστόσο στον αγώνα δεν άλλαξε το παραμικρό. Και αυτό γιατί οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν καθόλου να γίνουν απειλητικοί, με τον Αστέρα να έχει ένα πολύ ήσυχο βράδυ και να παίρνει μια ακόμη νίκη την φετινή περίοδο. Με αυτόν τον τρόπο οι Αρκάδες έφτασαν τους 27 πόντους, ένα λιγότερο από τον 5ο Παναθηναϊκό.

Από την πλευρά της η ηττημένη Λάρισα παρέμεινε στην προ-τελευταία θέση με οκτώ πόντους(δυο περισσότερους από την ουραγό Λαμία).

Οι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Κώτσιρας (90’+3΄Ρούμπεν Γκαρσία), Αλβαρες, Σουάρεθ, Καστάνιο, Βαλιέντε, Μουνάφο (90′ Μουνάφο), Ριέρα (46′ Λ. Φερνάντεθ), Σίτο (83′ Σίτο), Κρέσπι (46′ Καπίγια), Μπαράλες

ΑΕΛ: Μπάγιτς, Καρανίκας, Μιχαήλ, Τσόσιτς, Μπέρτος, Ζίζιτς, Μπέρτος, Ηλιάδης (87′ Σπαρβ) Κολομπίνο (74′ Πινακάς), Μιλοσάβλιεβιτς, Νικολιάς (63′ Ακούνια), Ντουρμισάι (75′ Νούνιτς).