overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας Τρίπολης- Ατρόμητος 6-2: Βρήκε το… φονικό ένστικτο που αναζητούσε [pics]

Ο Αστέρας ξεπέρασε τη δυστοκία των προηγούμενων αγωνιστικών και «φιλοδώρησε» με έξι γκολ την άμυνα της ομάδος του Περιστερίου

Ο Αστέρας υποδέχθηκε τον Ατρόμητο στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 11η αγωνιστική της Super League Interwetten και έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του με 6-2 επί του Ατρομήτου, που απόψε δεν θύμισε σε τίποτα την ομάδα που νίκησε τον ΠΑΟΚ, την προηγούμενη αγωνιστική στο Περιστέρι, με 2-0.  Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Αστέρας έως τη 10η αγωνιστική είχε πετύχει 6 γκολ και σήμερα πέτυχε τα ίδια, με σχεδόν τέλεια αποτελεσματικότητα!

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Κέβιν Σονί τα έκανε όλα για τον Αστέρα σήμερα. Πέτυχε δύο γκολ, δημιούργησε άλλα δύο και ήταν σε όλες τις φάσεις μέσα για τους γηπεδούχους.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το πρώτο γκολ του Σονί. Ο Καμερουνέζος έκανε απανωτές ντρίμπλες στον Στρούγγη, και με εκπληκτικό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, άνοιξε στο σκορ, στο 7’.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Παναγιώτης Γκουτσίδης, που έκατσε στον πάγκο του Ατρομήτου, στη θέση του ασθενή με κορονοϊό, Γιώργου Παράσχου άλλαξε πολλές φορές το σύστημα της ομάδος του, μήπως καταφέρει και περιορίσει τους παίκτες του Ράσταβατς, που φαίνεται έπιασαν τόπο οι…προσευχές του και σήμερα βρήκε όχι τον παίκτη, αλλά τους παίκτες με το φονικό ένστικτο που έψαχνε!

Η…ΣΦΥΡΙΧΤΡΑ: Ο Βασίλης Φωτιάς δεν είχε πολλή δουλειά, σε ένα παιχνίδι ήσυχο με πολλά γκολ και όπου χρειάστηκε τον δικαίωσε και το VAR.

Η ανάλυση του αγώνα

Μόλις στο 2′ ο Κουλούρης έκλεψε, την μπάλα έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, μπήκε στην περιοχή, αλλά η πάσα του προς τον Βασιλαντωνόπουλο ήταν πιο δυνατή από ό,τι έπρεπε και μπλόκαρε ο Τσιφτσής. Στο 4′ o Άλβαρες βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ατρόμητου, από μαρκάρισμα του Βασιλαντωνόπουλου. Ο διαιτητής Φωτιάς έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι, ενώ δεν υπήρξε έλεγχος από το VAR. Στο 6′ δυνατή μεταβίβαση του Χαρίση από αριστερά προς τον άξονα, μάζεψε ο Τσιφτσής. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, στο 7′  οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με τον Σονί, που πέτυχε το 3ο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Καμερουνέζος έκανε απανωτές ντρίμπλες στον Στρούγγη, και με εκπληκτικό αριστερό σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά, άνοιξε στο σκορ. Το γκολ εξετάστηκε και από το VAR και μέτρησε κανονικά.

Στο 12΄ο Αστέρας έκανε αναγκαστική αλλαγή καθώς τραυματίστηκε ο Σίτο και τη θέση του πήρε ο Ριέρα. Στο 15′ ακόμα και μετά το γκολ, ο Αστέρας ήταν η ομάδα που έλεγχε τον αγώνα, καθώς πέτυχε και δεύτερο γκολ, στο 16′, με φοβερή κυκλοφορία μπάλας εκ μέρους των παικτών του, βρήκε δίχτυα ο Μπενίτο, αλλά σηκώθηκε το σημαιάκι για οφσάιντ. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR και διαπιστώθηκε ότι υπήρξε οφσάιντ, οπότε δεν μέτρησε το γκολ. Αυτό όμως που δεν μέτρησε στη συγκεκριμένη φάση, μέτρησε κανονικά στη φάση του 20′ με το πλασέ του Αντριάν Ριέρα. Μετά από συνεργασία με τον Καρμόνα, έγινε και πάλι κάτοχος της μπάλας μέσα στην περιοχή και δεξιά του με όμορφο πλασέ την έστειλε στην αριστερή γωνία του Γιαννιώτη και ο Αστέρας διπλασίασε τα τέρματα του.

Στο 27′ ο Ατρόμητος έφθασε κοντά σε ένα εντυπωσιακό γκολ, σε σέντρα του Κιβρακίδη, ο Κουλούρης  έκανε ανάποδο ψαλιδάκι, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο ημίωρο ο Αστέρας είχε την υπεροχή, και σε δύο τελικές πέτυχε δύο γκολ. Στο 34′ τραυματίστηκε ο Καστεγιάνο, αλλά επέστρεψε μετά από λίγο στον αγωνιστικό χώρο. Στο 37′ ακόμη ένα [λασέ του Σονί μέσα από την περιοχή και αριστερά, μετά από πάσα του Τιλίκα, μπλόκαρε ο Γιαννιώτης. Ήταν η τρίτη τελική στην εστία για τους Αρκάδες. Στο 41′ ο πολυτιμότερος του Α’ μέρους Σονί, έκανε το 3-0 για τους γηπεδούχους, με φοβερό αριστερό σουτ του Σονί έξω από την περιοχή. Με τον Καμερουνέζο να πετυχαίνει το 4ο γκολ του στο πρωτάθλημα, σε 16 τελικές. Στο 44′ ο μόνος παίκτης του Ατρομήτου, που…σώθηκε στο Α΄μέρος ο Κουλούρης έπιασε το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, αλλά μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

Στις καθυστερήσεις (45’+2′) ο Άλβαρες έπαιξε το 1-2 με τον Σονί, έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής με το δεξί, η μπάλα πέρασε άουτ. Και στην αμέσως επόμενη φάση, λίγο πριν τη λήξη του Α’ μέρους ο Ατρόμητος, μείωσε σε 3-1, με καταπληκτικό αριστερό σουτ του Μουνίθ, έξω από την περιοχή, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, με το σφύριγμα του ημιχρόνου.

Στο Β’ ημίχρονο οι δύο ομάδες έκαναν δύο αλλαγές, με τον Χριστόπουλο να παίρνει τη θέση του Καστάνιο, που είχε τραυματιστεί στο Α’ ημίχρονο. Για τον Ατρόμητο ο Ντένιτς πήρε τη θέση του Καστεγιάνο. Ο Ατρόμητος άλλαξε για τρίτη φορά διάταξη και πλέον αγωνιζόταν με 4-3-3. Ο Βασιλαντωνόπουλος στο δεξί φτερό και ο Ντένιτς δίπλα σε Σάλομον και Χαρίση. Με φανερά να έχει πλέον πέσει ο ρυθμός του αγώνα, με τον Αστέρα να προσπαθεί να διαχειριστεί το πλεονέκτημα του σκορ, και τον Ατρόμητο να προσπαθεί, αλλά χωρίς να το πετυχαίνει. Αντίθετα, οι γηπεδούχοι είχαν σε φοβερή μέρα τον Σονί, που στο 65′ από σκόρερ έγινε δημιουργός με τον Ρετζίς  Κρέσπι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, για το 4-1.

Δύο λεπτά αργότερα, στο 67΄με τον ίδιο παίκτη, ο Αστέρας έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του. Απίθανο. Ο Σονί δημιούργησε και πάλι το γκολ, καθώς πέρασε κάθετα στον Ρετζίς, αυτός έκανε το δεξί σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Παπαδόπουλου, «κρέμασε» τον Γιαννιώτη και κατέληξε στα δίχτυα. Στο 70′ πλασέ του Μουνίθ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Τσιφτσής, σε μια προσπάθεια των Περιστεριωτών, που φαίνεται να έχουν πετάξει λευκή πετσέτα.
Όλα πήγαν στραβά στην Τρίπολη, για τον Ατρόμητο, που έμεινε και με 10 παίκτες στο τελευταίο 10λεπτο, με τον Γκαλβάο να βλέπει τη 2η κίτρινη κάρτα (κόκκινη) σε σκληρό μαρκάρισμα αντιπάλου. Οι μόνοι που πάλευαν από τους Περιστεριώτες ήταν ο Μουνίθ και ο Κουλούρης, που ήταν και οι …δράστες του δεύτερου γκολ του Ατρομήτου. Στο  84′ ο Ευθύμης Κουλούρης πήρε την μπάλα έξω από την περιοχή, έκανε δυνατό σουτ με το αριστερό και νίκησε τον Τσιφτσή διαμορφώνοντας το 5-2. Στο 90’+1′ τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα, σε πλασέ του Ρετζίς, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Κιβρακίδη και πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων (90’+2′) ο Ριέραμε κεφαλιά σε σέντρα του Βαλιέντε από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και κατέληξε στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 6-2!

Αστέρας Τρίπολης- Ατρόμητος 6-2

Γκολ: 7’ , 41’ Κέβιν Σονί, 20’, 90΄+2΄Ριέρα, 65΄, 67΄Ρετζίς Κρέσπι / 45’+ 4’ Μουνίθ, 84’ Κουλούρης

Διαιτητής: Βασίλης Φωτιάς

Κίτρινες: / 40’ Σάλομον, 47’ Μουνίθ, 54’ Γκαλβάο, 62’ Χαρίσης

Κόκκινες: 79’ Γκαλβάο (2η κίτρινη)

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καρμόνα, Άλβαρες, Ατιένθα, Καστάνιο (46’ Χριστόπουλος), Βαλιέντε, Κανελλόπουλος (61’ Μουνάφο), Λέο Τιλίκα, Σίτο (12’ Ριέρα), Σονί (79΄Αλί Μπαμπά), Μπενίτο (61’ Ρεγκίς)

Ατρόμητος (Παναγιώτης Γκουτσίδης): Γιαννιώτης, Καστεγιάνο (46’Ντένιτς), Κιβρακίδης, Στρούγγης, Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Χαρίσης, Σάλομον (68’Νάτσος), Βασιλαντωνόπουλος (69’Σπιριντόνοβιτς), Μουνίθ (85’ Αθανασίου), Κουλούρης