overfm.gr | Super League 1 | Αστέρας Τρίπολης – Άρης 1-1: Ένα βήμα πιο κοντά στο να γίνει… Ευρωπαίος [vids]

Aστέρας και Άρης μοιράστηκαν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1), με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να κάνει ακόμα ένα βήμα για να πάρει το ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Aστέρας Τρίπολης και Άρης αναδείχθηκαν ισόπαλοι (1-1) για την 6η αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης μοιράζεται με τον ΠΑΟΚ τη δεύτερη θέση, έχοντας 58 βαθμούς, ενώ από την άλλη η ομάδα της Αρκαδίας βρίσκεται στην 6η θέση με 45.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το αυτογκόλ του Ρόουζ στέρησε από τον Άρη ένα πολύ σημαντικό διπλό.

Ο ΠΟΛΥΤΙΜΟΤΕΡΟΣ: Ο Κουέστα σε μια εντυπωσιακή διπλή απόκρουση στο 87’ κράτησε τον βαθμό της ισοπαλία για τον Άρη.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Ο Μπαράλες ήταν μέσα στη φάση της ισοφάρισης για την ομάδα του, ενώ λίγο πριν το τέλος του αγώνα πήρε να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Κουέστα έδιωξε τη μπάλα πριν εκείνη περάσει τη γραμμή.

ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ: Ο Ροζ εκτός από το αυτογκόλ που πέτυχε, έκανε ένα πολύ άσχημο παιχνίδι, συνεχίζοντας την περίοδο ντεφορμαρίσματος που περνάει.

ΤΑ ΣΦΥΡΙΓΜΑΤΑ: Ο διαιτητής του αγώνα, Φωτιάς, δεν έδωσε πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, όπου ο Πασαλίδης φαίνεται να πατάει τον Μπερτόγλιο.

FACE TO FACE ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Χωριανόπουλος και Ράσταβατς πήγαν για τη νίκη, παρουσίασαν με επιθετικό προσανατολισμό την ομάδα τους, αλλά εντέλει βολεύτηκαν αμφότεροι με τον βαθμό της ισοπαλίας.

ΑΝΑΛΥΣΗ:

Στο πρώτο ημίχρονο, οι δύο ομάδες φάνηκε να έχουν διάθεση για καλό ποδόσφαιρο, όμως οι τελικές προσπάθειες που είχαν δεν έγιναν γκολ. Στο 23′ ο Τιλίκα βρήκε όμορφα τον Άντριαν Ριέρα, αλλά το πλασέ του τελευταίου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Χουλιάν Κουέστα, στην πιο καλή ευκαιρία του πρώτου μέρους.

Η ομάδα της Αρκαδίας έφτανε πιο εύκολα μπροστά στην αντίπαλη εστία, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε αυτή της την υπεροχή και έτσι το 0-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού και το φάουλ του Χαβιέ Ματίγια στο 42′ δε βρήκε στόχο.

Οι δύο ομάδες ήταν πιο αποτελεσματικές στο δεύτερο ημίχρονο. Αρχικά, ο Ριέρα έχασε στο 56’ πολύ καλή ευκαιρία να σε τετ α τετ που είχε, όμως έστειλε τη μπάλα πάνω στον Κουέστα. Τελικώς, το γκολ ήρθε από την πλευρά του Άρη, με τον Γκάμα να βρίσκει με ωραία κάθετη πάσα τον Μαντσίνι και εκείνος με σουτ να κάνει το 0-1.

Δείτε το 0-1 του Άρη:

Οι Αρκάδες όμως δεν το έβαλαν κάτω και έφτασαν στην ισοφάριση. Ο Κώτσιρας έκανε τη μπαλιά μέσα στην περιοχή και ο Ρόουζ στην προσπάθειά του να διώξει τη μπάλα προ του Μπαράλες έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδα του.

Δείτε το 1-1 του Αστέρα Τρίπολης:

Στο 88′ ο Αστέρας πήγε να φύγει με τους τρεις βαθμούς της νίκης, όμως ο Ισπανός τερματοφύλακας του Άρη, με διπλή προσπάθεια, είπε «όχι» στον Μπαράλες, διώχνοντας την μπάλα χιλιοστά προτού περάσει τη γραμμή του τέρματος, κρατώντας το 1-1 μέχρι το τέλος.

Δείτε τη μεγάλη επέμβαση του Κουέστα:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κώτσιρας, Σουάρεθ (39’ Πασαλίδης), Χριστόπουλος, Άλβαρες, Βαλιέντε (60’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Τιλίκα (90’ Κρέσπι), Σίτο (61’ Αλί Μπαμπά), Ριέρα (61’ Γκόμεζ), Μπαράλες.

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Ρόουζ, Δεληζήσης, Γκάνεα, Σάσα, Ματίγια (63’ Τζέγκο), Ματέο (63’ Σίλβα), Μαντσίνι, Γκάμα (89’ Μπερτόγλιο), Μάνος.