overfm.gr | Super League 1 | Aστέρας-ΠΑΟΚ 0-1: Δια πηρός και σιδήρου από την Τρίπολη ο Δικέφαλος

Μεγάλη νίκη των «ασπρόμαυρων» στην Αρκαδία με σκόρερ Βιείρίνια

Με μία εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Βιεϊρίνια, ο ΠΑΟΚ πέρασε νικηφόρα από την Τρίπολη, νικώντας τον Αστέρα με 0-1.

O ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Μιτρίτσα να σουτάρει και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει ασταθώς, στην επαναφορά το νέο σουτ του Μουργκ πήγε κόρνερ. Από την κακή απομάκρυνση των γηπεδούχων, ήρθε το τρίτο σουτ του Δικεφάλου μόλις σε τρία λεπτά με τον Σφιντέρσκι να σημαδεύει τον Μπαράλες.

Στο 20ο λεπτό ήρθε η πρώτη μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα με τον Σίτο να πιάνει την κεφαλιά μέσα από την περιοχή των «ασπρόμαυρων» αλλά να αστοχεί. Στο 24′ ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι καθώς ο Κανελλόπουλος πάτησε τον Μπίσεσβαρ, με τον Βιεϊρίνια να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 0-1. Στο 36′ ο Άλβαρεζ απείλησε μέσω… σέντρας τον Πασχαλάκη ο οποίος ήταν σε ετοιμότητα, ενώ στο 44′ ο ίδιος παίκτης είδε και πάλι τον τερματοφύλακα του Δικεφάλου να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ένα επικίνδυνο φάουλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν πιο απειλητικός και ξανά με φάουλ του Άλβαρεζ προσπάθησε να νικήσει τον Πασχαλάκη ο οποίος ήταν και πάλι σε ετοιμότητα. Στο 61΄ο Μπαράλες πήρε την κεφαλιά από καλή θέση αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ είπε ξανά STOP. Δύο λεπτά αργότερα ο Μιχαηλίδης σούταρε από κοντά αλλά η μπάλα κόντραρε στους αμυνόμενους του Αστέρα.

Στο 83′ ο Βαλιέντε σούταρε αλλά χωρίς μεγάλη επιτυχία, ενώ ο επιθετικός του Αστέρα σημάδεψε το δοκάρι με το κεφάλι στο 87′. Στο 91′ ο κεραυνός του Ρεγκίς σταμάτησε στον Πασχαλάκη, με τον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ να κάνει ασταθή επέμβαση αλλά να αποκρούει το κοντινό τελείωμα του Γκόμεζ. Ο Δικέφαλος απείλησε στα τελευταία δύο λεπτά με Αουγκούστο και Ζίβκοβιτς, κρατώντας παράλληλα την μπάλα και τελειώνοντας το ματς υπέρ τους με 0-1.