overfm.gr | ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ | Αστάνα – Άρης 2-0: «Κάζο» για Άρη, δυσκολεύει η πρόκριση [vids]

O Άρης ηττήθηκε από την Αστάνα εκτός έδρας και δυσκολεύει η πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League.

Ο Άρης πραγματοποίησε κακή εμφάνιση κόντρα στην Αστάνα και γνώρισε την ήττα με 2-0. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τις ευκαιρίες τους και με πρωταγωνιστή τον Τομάσοφ, που πέτυχε και τα δύο γκολ, πήραν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης.

Άρης έχασε καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό να ανοίξει το σκορ, αλλά ο Σάκιτς δεν μπόρεσε να βρει τον Μπερτόλιο και χάθηκε η φάση. Ο Αργεντινός στο 9ο λεπτό βρέθηκε σε καλό σημείο και εκτέλεσε, αλλά ο Νεπογκόντοφ είχε απάντηση και κράτησε το μηδέν.

Ο Μπερτόλιο είχε πολλά κέφια στο πρώτο 20ολεπτο της αναμέτρησης και ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις του Άρη. Κόντρα στη ροή του ματς η Αστάνα βρήκε δίχτυα. Ο Μπαρσεγιάν έκανε το γύρισμα μέσα στην περιοχή και ο Τομάσοβ δοκίμασε το πόδι του και κατάφερε να νικήσει τον Ντένις και έκανε το 1-0 στο 24ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Άρης συνέχισε να σπαταλάει ευκαιρίες και δεν μπορούσε να φέρει το ματς στα ίσια. Στο 30′ ο Μαντσίνι σε κενό τέρμα δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα και να τη στείλει στα δίχτυα, ενώ ο ίδιος παίκτης έχασε ακόμη μία ευκαιρία, με τον Μτεπογκότοφ να του λέει και πάλι όχι. Mέχρι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι και οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα τους.

Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να διασπάσουν τις αντίπαλες άμυνες, αλλά δεν έβρισκαν εύκολα τον διάδρομο. Η Αστάνα τα κατάφερε στο 54ο λεπτό, αλλά την κεφαλιά του Εουτζενιο την απέκρουσε δύσκολα ο Ντενίς.

Ο Τομάσοφ έκανε ξανά τη ζημιά για τον Άρη, καθώς στο 70′ πέτυχε και δεύτερο τέρμα. Ο παίκτης της Αστάνα βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή και έγραψε εύκολα το 2-0 για την ομάδα του.

Στο 75′ η Αστάνα έμεινε με δέκα παίκτες, καθώς ο Σιμούνοβιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

Ο Άρης δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ, για να μπει ξανά δυνατά στη διεκδίκηση της πρόκρισης. Η Αστάνα κράτησε τη νίκη και το 2-0 και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης.