overfm.gr | ΣΠΟΡ | Ασταμάτητη Σάκκαρη, «καθάρισε» την Γκοφ και προκρίθηκε στους «8»

Η Μαρία Σάκκαρη ήταν συντριπτική κόντρα στην Κόκο Γκοφ, την οποία νίκησε 2-1 σετ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Rome Masters.

Η Μαρία Σάκκαρη παίζοντας ελκυστικό τένις επικράτησε 2-1 σετ της Κόκο Γκοφ και πανηγύρισε την πρόκριση στις «8» του Rome Masters.

Το νο4 της παγκόσμιας κατάταξης δικαίωσε απόλυτα τον τίτλο του φαβορί που είχε απέναντι στη νεαρή Αμερικανίδα. Πήρε «εκδίκηση» για την ήττα της πριν από ακριβώς έναν χρόνο (12/05/2021) στο ίδιο τουρνουά της «αιώνιας πόλης».

Μία ώρα και 50 λεπτά αγώνα χρειάστηκε η Ελληνίδα πρωταθλήτρια για να επιβληθεί της 18χρονης Γκοφ (νο15 στην WTA). Έτσι αύριο Παρασκευή (13/05) θ΄ αντιμετωπίσει την πολύ φορμαρισμένη και νικήτρια του Mutua Madrid Open της περασμένης εβδομάδας, Ονς Ζαμπέρ. Η τελευταία έκανε νωρίτερα «περίπατο» απέναντι στην Γιούλια Πουτίντσεβα, κερδίζοντας με 6-3, 6-2.

Μετά από μόλις μία νίκη στα προηγούμενα τουρνουά σε Μαϊάμι, Στουτγκάρδη και Μαδρίτης, η Σάκκαρη δείχνει να έχει βρει τον καλό της εαυτό. Μάλιστα αυτή ήταν τέταρτη πρόκριση σε ημιτελικό μέσα στο 2022.

Παράλληλα, έκανε το 4-1 απέναντι στην Γκοφ στις head to head  αναμετρήσεις τους. Συγκεκριμένα έχει πάρει 45/70 κερδισμένους πόντους πίσω από το σερβίς της, 4/12 μπρέικ πόιντς και δεχόμενη μόλις δύο μπρέικ από την Αμερικανίδα. Συνεχίζει στη Ρώμη χωρίς να έχει χάσει ακόμη σετ, πετυχαίνοντας την τρίτη της επιτυχία σε χωμάτινη επιφάνεια εντός του 2022. Έτσι έδειξε πόσο της ταιριάζει αυτή η επιφάνεια.

Η αυριανή θα είναι η 9η παρουσία της Σάκκαρη στην φάση των «8» σε 1000άρι τουρνουά.