overfm.gr | Serie A | Ασταμάτητη η Νάπολι για τον τίτλο

Ούτε στο «Μαπέι» δεν στραβοπάτησε η Νάπολι η οποία επικράτησε με 2-0 της Σασσουόλο και πηγαίνει ολοταχώς για τον τίτλο.

Αυτή η Νάπολι πάει ολοταχώς για τον τίτλο. Η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι πέρασε και από το «Μαπέι» επικρατώντας με 2-0 της Σασσουόλο και αύξησε την διαφορά από την δεύτερη Ίντερ στους 18 βαθμούς με την τελευταία να έχει και έναν αγώνα λιγότερο.

Μόλις στο 12′ οι «παρτενοπέι» άνοιξαν το σκορ όταν ο Κβαρατσέλια έκανε άνω κάτω την άμυνα των γηπεδουχων και με ωραίο τελείωμα έκανε το 0-1. Στο αμέσως επόμενο λεπτό οι «νεροβέρντι» έχασαν την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν καθώς είχε δοκάρι με τον Λιορεντε.Στο 27′ οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τα δοκάρια σε προσπάθεια του Όσιμεν με τον ίδιο στο 33′ να μην λαθεύει και δεχόμενος την μπαλιά του Ραχμάνι από δύσκολη γωνία έγραψε το 0-2.

Στο 40’ οι γηπεδούχοι σκόραραν με τον Λορέντε, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ, καθώς ο Ντεφρέλ ήταν εκτεθειμένος. Στο 66’ η Σασουόλο απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά η κεφαλιά του Πιναμόντι πέρασε μόλις άουτ. Στο 90+4’ οι φιλοξενούμενοι σκόραραν με τον Σιμεόνε, όμως το γκολ ακυρώθηκε σωστά ως οφσάιντ.

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Ροζέριο, Τρεσόλι, Έρλικ, Ζορτέα, Φρατέζι(86’ Ομπιάνγκ), Λόπεζ(86’ Άλβαρες), Ενρίκε(79’ Θρόοσβετ), Μπαϊράμι(79’ Σεϊντέ), Λορεντέ, Ντεφρέλ(57’ Πιναμόντι)

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Κιμ, Ραχμάνι, Ολιβέρα, Ανγκισά(78’ Ντομπελέ), Λομπότκα, Ελμάς(85’ Ζερμπίν) , Κβαρατσχέλια(78’ Λοθάνο), Πολιτάνο(58’ Ζιελίνσκι), Οσίμεν( 85’ Σιμεόνε)