overfm.gr | Ελλάδα | Ασόβαρη η Εθνική παραχώρησε ισοπαλία στην Μάλτα

Η Εθνική Ελλάδας δεν πήρε φαίνεται στα σοβαρά το παιχνίδι με την Μάλτα και παραχώρησε ισοπαλία στην Βαλέτα με 2-2.

Δεν πηρε και πολύ στα σοβαρά το φιλικό παιχνίδι η Εθνική Ελλάδας με αντίπαλο την Μάλτα με αποτέλεσμα να παραχωρήσει ισοπαλία 2-2. Μάλιστα την παρτίδα έσωσε ο Φούντας που ισοφάρισε προς το τέλος ενώ το σκορ άνοιξε ο Μπακασέτας με τους Μαλτέζους να φέρνουν τούμπα το ματς. Επόμενο φιλικό του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος με αντίπαλο την Ουγγαρία την Κυριακή.

Αναγνωριστικο ήταν το ματς στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους λίγο έλειψε να σκοράρουν στο 10′ όταν ο Μπονγκ έκανε την σέντρα σουτ με τον Ντεγκαμπριέλε να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει. Νέα μεγάλη ευκαιρία για τους Μαλτέζους με σουτ του Τεουμά με τον Πασχαλάκη να διώχνει. Η Ελλάδα δεν έχει απειλήσει σε κανένα σημείο και την πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε στο 39′ την μετέτρεψε σε γκολ. Ο Πέλκας πάσαρε στον Μπακασέτα που με σουτ εκτός περιοχής έκανε το 0-1. Πεντε λεπτά αργότερα ακυρώθηκε γκολ του Χατζηγιοβάννη.

Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στην επανάληψη και απείλησε στο 49′ με τον Ιωαννίδη να σουτάρει και τον Μπονέλο να λέει όχι. Πέντε λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μπονγκ να περνάει μπαλιά στον Ντεγκαμπριέλε και να κάνει το 1-1. Στο 65′ η Μάλτα κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Μπουχαλάκη και ο Τεούμα το μετέτρεψε σε γκολ για το 2-1.

Στο 77’ η Ελλάδα φώναξε για χέρι και πέναλτι, που όντως ήταν, αλλά ο διαιτητής έδειξε «παίζετε», ενώ στη συνέχεια μοίρασε και κάποιες κάρτες στον πάγκο της Ελλάδας για διαμαρτυρία. Μεταξύ άλλων, απέβαλλε και τον Μπάρκα που ήταν στον πάγκο. Και στο 86′ ο Φούντας με τρομερό σουτ ισοφάρισε σε 2-2 ενώ στο 90′ παραλίγο να γίνει ο ήρωας όταν έκανε το βολ-πλανέ αλλά είπε όχι ο Μαλτέζος τερματοφύλακας.