overfm.gr | Διεθνή | Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-4: Πολίτες για «φίλημα», Κανονιέρηδες για «κλάματα»

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε με άνεση της Άρσεναλ 4-1 και εξασφάλισε το «εισιτήριο» για τον ημιτελικό του Carabao Cup

Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν καταιγιστική και επικράτησε της απογοητευτικής Άρσεναλ με 4-1 στο «Έμιρεϊτς», εξασφαλίζοντας την παρουσία της στον ημιτελικό του Carabao Cup, συνεχίζοντας την υπεράσπιση του τροπαίου της. Από την άλλη, η Άρσεναλ εξακολουθεί να δείχνει ανήμπορη να σηκώσει «κεφάλι», μένοντας για ακόμη ένα ματς μακριά από τη νίκη.

Το σκορ άνοιξε νωρίς-νωρίς ο Γκαμπριέλ Ζεζούς στο 3ο λεπτό της συνάντησης με κεφαλιά, ενώ στο 6ο λεπτό ο Φερναντίνιο είχε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει το προβάδισμα της ομάδας του. Παρ’όλα αυτά, οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν το ημίχρονο, με τον Λακαζέτ να βρίσκει δίχτυα, έπειτα από αρκετό καιρό, με δυνατή κεφαλιά στο 31ο λεπτό.

Με την έναρξη της επανάληψης, η ομάδα του Γκουαρδιόλα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και στο 54ο λεπτό πήρε ξανά προβάδισμα, με τον Ρίγιαντ Μάχρεζ να πετυχαίνει εξαιρετικό τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι Πολίτες «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη, αφού ο Φόντεν εκμεταλλεύτηκε την ασίστ του Φερναντίνιο και έκανε το 3-1. Το τελικό 4-1 διαμόρφωσε στο 73ο λεπτό ο Λαπόρτ με κεφαλιά, με τον Φιλ Φόντεν να «χρεώνεται» την ασίστ.

Φυσικά, μετά και από αυτό το αποτέλεσμα, η πίεση στο πρόσωπο του Μικέλ Αρτέτα αυξάνεται ακόμη περισσότερο, ενώ αντίθετα η Σίτι έδιωξε μερικά από τα «σύννεφα» που είχαν μαζευτεί πάνω από τον ουρανό του «Έτιχαντ».

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Άρσεναλ (Μικέλ Αρτέτα): Ρούναρσον, Γκάμπριελ, Κολάζινατς, Μουστάφι, Θεμπάγιος, Ελνένι, Σοάρες, Νάιλς, Μαρτινέλι (Πεπέ 49′), Λακαζέτ (Μπαλογκάν 77′), Γούιλοκ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Στέφεν, Λαπόρτ, Ντίας, Ζιντσένκο, Κανσέλο, Ρόδρι (Γουόλκερ 77′), Φερναντίνιο, Σίλβα (Τόρες 70′), Μάχρεζ, Φόντεν, Ζεζούς (Αγκουέρο 74′)