overfm.gr | Premier League | Άρσεναλ – Μάντσεστερ Σίτι 1-2 – Ανατροπή πρωταθλητισμού [vid]

Η Μάντσεστερ Σίτι έκλεψε τη νίκη από την Άρσεναλ στο 93΄χάρη σε γκολ του Ρόδρι κια συνεχίζει απτόητη για την κατάκτηση του πρωταθλήματος.

Το ματς ανάμεσα σε Άρσεναλ και Μάντσεστερ Σίτι, δικαιώσε τους οπαδούς που το θεωρούσαν ντέρμπι. Σε μία αναμέτρηση που είχε πολλές συγκινήσεις, γρήγορο ρυθμό γκολ και κόκκινη κάρτα, ο νικητής αναδείχθηκε στο 93ο λεπτό και αυτός δεν ήταν άλλος από την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα. Η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να πάρει το τρίποντο μέσα στο Έμιρεϊτς, χάρη σε γκολ του Ισπανού μέσου, Ρόδρι.

Η εικόνα του αγώνα:

Η κυρίαρχη Άρσεναλ άφησε χωρίς τελική την Σίτι

Η Άρσεναλ αν και μπήκε «μουδιασμένα» στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού πραγματοποίησε ένα από τα πιο ώριμα 45λεπτά της φετινής σεζόν. Οι Λονδρέζοι μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο. Ο Αρτέτα έβλεπε την ομάδα του να έχει μία πολύ καλή ανασταλτική λειτουργία, παίρνοντας παράλληλα το προβάδισμα.

Οι «Πολίτες» εμφανώς κουρασμένοι από τα διαδοχικά ματς δεν μπορούσαν να  βρουν λύσεις. Αυτό το αποδεικνύει το γεγονός πως έμειναν χωρίς τελική στο στόχο. Τα παράπονα των γηπεδούχων για τη διαιτησία άρχισαν από το 10ο λεπτό. Ο Όντεγκααρντ ανατράπηκε μέσα στη περιοχή από τον Έντερσον και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ωστόσο, το VAR δεν επέτρεψε στον Λακαζέτ να στήσει τη μπάλα και να εκτελέσει, δείχνοντας την αντίθεσή του στην απόφαση του πρώτου διαιτητή.

Η Σίτι κατάφερε να απειλήσει με τον Ρουμπέν Ντίας, ο οποίος με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα άουτ. Η Άρσεναλ όχι απλά δεν δέχθηκε γκολ, αλλά κόντεψε να βάλει αυτή. Στο 16΄ο Μαρτινέλι είχε μία μεγάλη ευκαιρία, την οποία δεν του επέτρεψε ο Έντερσον να την μετουσιώσει σε γκολ. Όμως οι «κανονιέρηδες» δεν το έβαλαν κάτω και στο 31ο λεπτό άνοιξαν το σκορ, με τον Μπουκάγιο Σάκα. Το γκολ του νεαρού Άγγλου ποδοσφαιριστή ήταν σημαδειακό, καθώς ήταν το πρώτο της χρονιάς για τη Premier League.

Σθεναρή Σίτι, κατάφερε να ανατρέψει το εις βάρος της αποτέλεσμα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε και κανένας δεν φανταζόταν να ήταν ακόμη πιο συναρπαστικό από το πρώτο, Και όμως ήταν! Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης είχε πάθος, ένταση, γρήγορο ρυθμό, αποβολή και ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Στο 53ο λεπτό ο Μπερνάντο Σίλβα έπεσε μέσα στη μεγάλη περιοχή, ύστερα από μαρκάρισμα του Τζάκα. Ο Πορτογάλος άσος μετά από έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή, πήρε το πέναλτι, έχοντας «σύμμαχο» το VAR. Ο Μαχρέζ ανέλαβε την εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και μετά… άρχισαν τα όργανα. Ο Λαπόρτ στην επόμενη φάση, λίγο έλλειψε να βάλει το καλύτερο αυτογκόλ της χρονιάς από την πρώτη μέρα της. Προς ανακούφισή του ο Άκε έδιωξε τη μπάλα στη γραμμή. Η μπάλα κατέληξε στον Μαρτινέλι, ο οποίος δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Από το ελεύθερο της συγκεκριμένης φάσης, ο Έντερσον προσπαθεί να βρει τον Ζεσούς, τον οποίο «γκρέμισε» ο Γκάμπριελ. Ο Άτγουελ με την μία έβγαλε την κίτρινη κάρτα από το τσεπάκι, η οποία ήταν η δεύτερη και εν συνεχεία έβγαλε και την κόκκινη, αποβάλλοντας των Βραζιλιάνο κεντρικό αμυντικό της Άρσεναλ. Από εκεί και πέρα… γύρισε ο διακόπτης της Σίτι. Η ομάδα του Γκουαρντιόλα πήρε τον πλήρη έλεγχο του ματς, ωστόσο δεν έβρισκε το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Αυτό άλλαξε στο 93ο λεπτό. Ο Ρόδρι ευνοήθηκε από την που έγινε και εκτέλεσε τον Ράμσντεϊλ για το 2-1.