overfm.gr | Bundesliga | Άνετη επικράτηση της Μπάγερν, με “μπροστάρηδες” Μίλερ και “Λέβα”

Άνετη εκτός έδρας επικράτηση για την Μπάγερν Μονάχου, η οποία επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις έπειτα από δύο αγωνιστικές.

Μετά την οριακή της νίκη κόντρα στη Χέρτα τη περασμένη αγωνιστική, αλλά και την ήττα από την Χόφενχαϊμ δύο αγωνιστικές πίσω, η Μπάγερν Μονάχου επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις, παίρνοντας μία άνετη νίκη. Οι Βαυαροί, επικράτησαν της Αρμίνια Μπίλεφελντ με 1-4 εκτός έδρας, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον καλύτερο φορ του πλανήτη, Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, αλλά και τον φορμαρισμένο Μίλερ.

Η ομάδα του Φλικ, άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με τέρμα του Μίλερ, έπειτα από συνεχόμενες καραμπόλες στην άμυνα των γηπεδούχων. Λιγότερο από 20 λεπτά αργότερα, η Μπάγερν έδειξε να καθαρίζει την υπόθεση νίκη, όταν ο Γκορέτζκα σέρβιρε για τον Λεβαντόφσκι, ο οποίος με εκπληκτικό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έγραψε το 0-2. Το “κερασάκι στη τούρτα” για το πρώτο μέρος, ήρθε ξανά από τον Πολωνό φορ, στις καθυστερήσεις.

Στο δεύτερο μέρος, η ένταση του παιχνιδιού μειώθηκε αισθητά. Ωστόσο, ο Μίλερ, με δεύτερο προσωπικό τέρμα, έκανε το 0-4 στο 51′, έπειτα από ασίστ του “Λέβα”,  λίγο πριν ο Ντοάν μειώσει σε 1-4 στο 58′, με ωραία ενέργεια. Οι Βαυροί, ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα ποδοσφαιριστές, λόγω αποβολής του Τολισό με απευθείας κόκκινη στο 76′.

Την επόμενη αγωνιστική, η Μπάγερν Μονάχου θα φιλοξενήσει την Αϊντραχτ Φρανκφούρτης στην “Αλιάνζ Αρίνα”. Η Αρμίνια, έχει δύσκολη εκτός έδρας αποστολή, αφού θα φιλοξενηθεί από την Βόλφσμπουργκ.