overfm.gr | Εθνικές Ομάδες | Αρμενία – Γερμανία 1-4: «Ντόρτια» στο Ερεβάν για τα «πάντσερ» [vds]

Καταιγιστική Γερμανία νίκησε την Αρμενία με 4-1, τερματίζοντας στην πρώτη θέση της βαθμολογίας έχοντας 27 βαθμούς.

Τα “πάντσερ” είχαν ένα εύκολο βράδυ απέναντι στην Αρμενία και με οδηγό τον Γκουντογκάν κατάφεραν και επικράτησαν βάζοντας τέσσερα γκολ στην Αρμενία.

Ο Χάβερτς ήταν αυτός που έκανε το 1-0 ύστερα από πάσα του Χόφμαν μέσα στην περιοχή και μετά από πολύ ωραία προσπάθεια.

Ωστόσο η συνέχεια ανήκει στον Γκουντογκάν που σημείωσε δυο τέρματα και έδωσε διαστάσεις στο σκορ για τους φιλοξενούμενους. Αρχικά στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και μετά από εκτέλεση πέναλτι που κέρδισε ο Νόϊχαους.

Ύστερα στο 50′, όπου μετά από γκάφα του Μπούτσνεφ, ένα αδύναμο σουτ που έκανε κατέληξε στα δίχτυα.

Η Αρμενία κατάφερε να μειώσει σύντομα, καθώς ο Νόϊχαους υπέπεσε σε πέναλτι στο 58΄, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μιχιταριάν για να κάνει το 1-3. Το τέταρτο γκολ για τους Γερμανούς το έβαλε ο Χόφμαν στο 64′ μετά από λάθος της άμυνας των Αρμένιων.