overfm.gr | Euroleague | Αρμάνι-Ζαλγκίρις 65-58: Έκανε το αυτονόητο και παρέμεινε ψηλά

Η Αρμάνι Μιλάνο έκανε το καθήκον και υπερκέρασε το εμπόδιο της Ζαλγκίρις Κάουνας, επικρατώντας με 65-58 για την 23η αγωνιστική της Euroleague

Η Αρμάνι Μιλάνο υποδέχθηκε τη Ζαλγκίρις Κάουνας και νίκησε με σκορ 65-58 στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Euroleague. Οι γηπεδούχοι είχαν ως πρώτους σκόρερ τους Ντάνιελς και Χολ που σημείωσαν από 12 πόντους έκαστος. Από την άλλη από τη λιθουανική ομάδα ξεχώρισαν οι Μπλάζεβιτς και Λεκάβτσους με 13 πόντους ο καθένας.

Η εξέλιξη του αγώνα

Το ματς ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να είναι σε απόλυτη ισορροπία. Ούτε οι γηπεδούχοι αλλά ούτε και οι φιλοξενούμενοι μπορούσαν να πάρουν σταθερά κάποια διαφορά υπέρ τους. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 20-20.

Στη συνέχεια η Αρμάνι κατάφερε να ξεχωρίσει και να έχει ένα μικρό αλλά ασφαλές προβάδισμα. Βασικό όπλο των Ιταλών ήταν η άμυνά τους, καθώς δέχθηκαν μόλις 10 πόντους σε όλο το δεκάλεπτο. Το ημίχρονο έληξε με σκορ 39-30.

Η τρίτη περίοδος ήταν και πάλι απόλυτα ισορροπημένη. Η Ζαλγκίρις προσπαθούσε να μειώσει, αλλά η Αρμάνι, έχοντας ως προίκα το καλό δεύτερο δεκάλεπτο δεν απειλήθηκε ουσιαστικά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 54-45.

Στην τελική ευθεία, η Ζαλγκίρις έδειξε καλύτερο πρόσωπο, ωστόσο, δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μειώσει σε 9 πόντους τη διαφορά. Όμως δεν κατάφερε κάτι παραπάνω από την ήττα με τελικό σκορ 65-58.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 39-30, 54-45, 65-58

Τα στατιστικά του αγώνα:

Αρμάνι Μιλάνο (Μεσίνα): Κελ, Μέλι 6 (1), Ροντρίγκεθ 10 (3/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Ταρζούσκι 4, Ρίτσι, Χολ 12 (5/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντιλέινι 5 (0/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 4 λάθη), Ντάνιελς 12 (4), Χάινς 6 (3/3 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπέντιλ 7 (1), Ντατόμε 3 (1)

Ζαλγκίρις Κάουνας (Ζντοβτς): Γουέμπστερ 7 (1), Μπλάζεβιτς 13 (4/6 δίποντα, 5/7 βολές), Λεκαβίτσιους 13 (3), Μινιότας 5 (1), Λουκοσιούνας, Κρίβας, Μιλάκνις 8 (2), Κάβανο 10 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Γκιφάι, Ουλάνοβας 2 (1/6 σουτ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Αρμάνι Μιλάνο: 13/29 δίποντα, 8/24 τρίποντα, 15/18 βολές, 32 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζάλγκιρις Κάουνας: 11/27 δίποντα, 9/25 τρίποντα, 9/11 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 14 λάθη