overfm.gr | Super League 1 | Άρης – Χάιντουκ 1-3: Φιλική ήττα για τους Κίτρινους

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 3-1 σε φιλικό που έδωσε κόντρα στην Χάιντουκ στο πλαίσιο της προετοιμασίας του για την νέα σεζόν.

Ο Άρης γνώρισε την ήττα με 3-1 από την Χάιντουκ του Μάρκο Λιβάια, σε φιλική αναμέτρηση στο πλαίσιο της προερτοιμασίας του για την νέα σεζόν. Ο πρώην παίκτης της ΑΕΚ σκόραρε το πρώτο γκολ των Κροατών μετά από λάθος του Σιαμπάνη, οι Κίτρινοι ισοφάρισαν με τον Χατζηπιρπιρίδη, με την Χάιντουκ να σκοράρει δύο γκολ μέσα σε έξι λεπτά στο δεύτερο μέρος παίρνοντας την νίκη.

Οι Κροάτες ήταν αυτοί που χαμογέλασαν πρώτοι στην αναμέτρηση πολύ νωρίς. Συγκεκριμένα, μόλις στο 80 λεπτό μετά από τραγικό λάθος του Σιαμπάνη, ο οποίος βγήκε για να διώξει άλλα έστειλε την μπάλα σε αντίπαλο, ο Μάρκο Λιβάια με λόμπα προ κενής εστίας έγραψε το 1-0 για την Χάιντουκ. Λίγα λεπτά αργότερα (στο 16′) οι Κροάτες απείλησαν και πάλι με διαδοχικές κεφαλιές μετά από εκτέλεση κόρνερ, μια εκ των οποίων πήγε στο δοκάρι.

Ο Άρης κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 240 λεπτό. Συγκεκριμένα, οι παίκτες του Άρη αφού έκλεψαν την μπάλα στα πλάγια και αριστερά, άλλαξαν πολύ όμορφα και γρήγορα τέσσερις πάσες, με τον τελικό αποδέκτη να είναι ο Χατζηπιρπιρίδης, ο οποίος με δύσκολο πλασέ από πολύ πλάγια έκανε το 1-1, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες έκαναν αρκετές αλλαγές με τον Άρη να έχει μια καλή στιγμή στο 53′ με τον Μαντσίνι να σουτάρει, με την μπάλα ωστόσο να καταλήγει άουτ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 59′, οι Κίτρινοι έχασαν ακόμα μια πολύ καλή φάση με τον Γκάμα να εκτελεί αυτή την φορά αλλά την μπάλα να καταλήγει πάλι άουτ.

Στην συνέχεια οι Κροάτες πήραν μέτρα στο γήπεδο και άρχισαν να απειλούν πάλι και έφτασαν στο γκολ  με τον Ζάιρο να κάνει το 2-1 στο 72′. Η Χάιντουκ πέτυχε και τρίτο γκολ έξι λεπτά αργότερα με τον Λιούμπισιτς να νικάει τον Σιαμπάνη εκτελώντας στην γωνία του. Ο Άρης δεν κατάφερε να μειώσει με το σκορ να μένει ίδιο μέχρι το σφύριγμα της λήξης.